REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kraków poddawany jest potężnej presji inwestycyjnej?

  • Autor: PAP
  • 08 mar 2018 13:24
fot. shutterstock

Decyzje urzędników nie są uznaniowe - mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta poświęconej intensywnej zabudowie miasta.

REKLAMA

Zdaniem Majchrowskiego sesja "w dużej mierze miała charakter polityczny". Według jej inicjatorów nie wszystkie złe decyzje dotyczące zagospodarowania przestrzennego Krakowa wynikają z tego, że urzędników ograniczają przepisy prawa, bo prezydent ma wpływ na to, gdzie w mieście mogą powstawać osiedla, wysokościowce czy drogi.

Radni PiS chcieli podczas sesji wyjaśnień, dlaczego "betonowane" są tereny zielone, a "wuzetki" i zezwolenia na realizacje inwestycji drogowych są często wydawane z naruszeniem przepisów lub z pominięciem zapisów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

"Kraków poddawany jest potężnej presji inwestycyjnej. Nie ma tygodnia, żeby mieszkańcy i media nie podnosili tematu agresywnej zabudowy i nie informowali o decyzjach budowlanych - często bardzo kontrowersyjnych - dla deweloperów. Ukuto nawet w Krakowie taki termin jak +betonowanie+ miasta. Dzisiejszą sesją chcemy zaznaczyć, że jesteśmy za rozwojem Krakowa, ale za rozwojem odpowiedzialnym i za odpowiedzialną zabudową" - mówił radny PiS Michał Drewnicki.

Zaznaczył, że to mieszkańcy prosili radnych o pomoc, widząc, że tereny, które były wcześniej wolne od zabudowy lub zielone są w sposób agresywny zabudowywane. Mieszkańcy przyszli na sesję z transparentami, na których wypisali hasła: "Prezydencie Majchrowski stop chaotycznej zabudowie deweloperskiej", "Chcemy Krakowa ładnego a nie betonowego".

Radni PiS zażądali informacji i wyjaśnienia w sprawie sześciu konkretnych inwestycji w różnych punktach miasta m.in. przy ul. Wrocławskiej, Klimeckiego, Dąbrowskiego, Stelli-Sawickiego.

"Moim zdaniem ta sesja nie ma charakteru merytorycznego, w dużej mierze ma charakter polityczny" - ocenił Jacek Majchrowski. Przywołał treść wiadomości sms-a rozsyłanej przez radnego Drewnickiego, w którym zachęca on, by mieszkańcy przygotowali się do sesji.

Według prezydenta decyzje w sprawie warunków zabudowy i pozwoleń na budowę nie są uznaniowe. "Nie można odmówić inwestorowi wydania decyzji, jeżeli spełni wszystkie warunki stawiane w ustawie" - mówił Majchrowski. "Jeżeli komuś ta decyzja się nie podoba, a każda decyzja jest dla jednych dobra, a inni są z niej niezadowoleni, wtedy jest proces odwoławczy" - dodał.

"Miasto próbuje zahamować inwestycje, które uważa za szkodliwe dla otoczenia, które są czasem nieodpowiednio skomunikowane albo realizowane w miejscach, gdzie brakuje szkół, przedszkoli. Samorządowe Kolegium Odwoławcze i sądy administracyjne stają wtedy po stronie inwestora i uchylają decyzje urzędu" - powiedział Majchrowski.

Dodał, że od lat samorząd stara się o zmianę przepisów dotyczących architektury i urbanistyki, tak by samorządy miały większe, ale jednocześnie bardzo precyzyjnie sformułowane kompetencje.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY