REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kraków postawił supernowoczesne laboratorium

  • Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
  • 10 paź 2014 14:37
Kraków postawił supernowoczesne laboratorium
Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego, fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Kraków postawił supernowoczesne laboratorium
Kraków postawił supernowoczesne laboratorium
Kraków postawił supernowoczesne laboratorium
Kraków postawił supernowoczesne laboratorium
Kraków postawił supernowoczesne laboratorium

Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego jest już oficjalnie otwarte. W krakowskim ośrodku będą prowadzone badania w zakresie technologii energooszczędnych.

REKLAMA

Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego powstało na terenie głównego kampusu Politechniki Krakowskiej. 5-kondygnacyjny budynek o powierzchni ok. 1,1 tys. mkw. został zbudowany zgodnie z rygorystycznymi standardami obiektów niskoenergetycznych.

Budynek charakteryzuje się nowoczesną bryłą i zastosowaniem skomplikowanych systemów instalacyjnych. Obiekt został całkowicie zautomatyzowany i zastosowano w nim systemy ogrzewania oraz wentylacji o różnym charakterze i parametrach. Jest zasilany energią z ze zróżnicowanych źródeł, w tym ze źródeł odnawialnych. Laboratorium zostało wyposażone w specjalistyczny sprzęt do badań nowoczesnych technologii, rozwiązań materiałowych, konstrukcyjnych i instalacji, a także sprzęt do oceny komfortu cieplnego osób w budynku i mikroklimatu wnętrz.

MLBE będzie służyć naukowcom, doktorantom i studentom PK oraz innych jednostek naukowych w kraju i za granicą. Będą z niego korzystać także przedsiębiorcy, głównie z branży budowlanej oraz producenci materiałów budowlanych i systemów instalacyjnych, zainteresowani usługami badawczo-wdrożeniowymi i fachowym doradztwem.

– Konieczność przejścia na gospodarkę niskoemisyjną jest zarówno wyzwaniem, jak i szansą. W Małopolsce mamy zaplecze, zarówno intelektualne, jak i finansowe, aby tej sytuacji sprostać – mówił marszałek Marek Sowa, otwierając Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego. – Jestem przekonany, że to właśnie tu powstaną rozwiązania, które przełożą się na realne korzyści: ekonomiczne, społeczne i środowiskowe – dodał.

Taki ośrodek wzmocni pozycję Małopolski jako regionu innowacji, który może się stać krajowym liderem w dziedzinie technologii niskoenergetycznych. – W nowym Regionalnym Programie Operacyjnym 2014-2020 na działania związane polityką energetyczną, rozwojem odnawialnych źródeł energii, poprawą energooszczędności czy wdrażaniem technologii przyjaznych środowisku mamy zamiar przeznaczyć prawie 400 mln euro. To ogromna suma, którą musimy mądrze wykorzystać – przypomniał marszałek Marek Sowa.

Projekt Małopolskiego Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego został dofinansowany z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, a zrealizowany w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego oraz Gminą Tarnów i tamtejszym Zespołem Szkół Budowlanych (powstał tu „Poligon Energooszczędności”). Całkowity koszt projektu to ponad 20 mln zł, z czego ok 17 mln zł stanowi dofinansowanie w ramach MRPO.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY