Kraków: Spór o projekt architektonicznyGazeta Krakowska - 08-04-2014 09:24


Architekt Romuald L. wygrał proces cywilny z Krakowskim Szpitalem Specjalistycznym im. Jana Pawła II o ochronę praw autorskich. Sąd nakazał szpitalowi przeprosić architekta za nieuprawnione wykorzystanie i upublicznienie fragmentów projektu architektonicznego bez zgody i wiedzy autora. Sąd jednak nie przyznał 100 tys. zł zadośćuczynienia za naruszenie praw autorskich. Wyrok nie jest prawomocny.

Spór dotyczył naruszenia praw autorskich do projektu koncepcyjnego "Edukatorium Krakowskiego Szpitala przy ul. Prądnickiej 80”. Romuald L. wykonał taki projekt na zamówienie placówki wraz z planem zagospodarowania terenu szpitala.

Strony nie zawarły umowy o wykonanie projektu na piśmie. Został on przekazany szpitalowi w 2006 r., ale w końcu nie został zrealizowany. Doszło jednak do jego wykorzystania i upublicznienia bez wiedzy i zgody autora i bez uwidocznienia, że to pomysł Romualda L.

Informacje o projekcie znalazły się w broszurze informacyjnej dotyczącej idei i zamierzeń inwestycyjnych szpitala. W internecie pojawiły się tez wizualizacje bryły obiektu Edukatorium, czyli Centrum Badań i Technologii Medycznych.

Takie działanie było bezprawne i dlatego architekt pozwał szpital do sądu. Wygrał przeprosiny, ale nie pieniądze za naruszenie praw autorskich.

Więcej na www.gazetakrakowska.pl