REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kraków wykupił Zakrzówek. Będzie park

  • Autor: PAP
  • 28 cze 2016 09:30
Kraków wykupił Zakrzówek. Będzie park
fot. pixabay.com

Za prawie 26 mln zł Kraków wykupił od portugalskiej spółki Kraków City Park tereny pod park Zakrzówek. O tym, jak będzie wyglądał park, zadecydują sami mieszkańcy. Obecnie trwa konkurs urbanistyczno-architektoniczny.

REKLAMA

Umowę o przejęciu terenów Zakrzówka podpisał w poniedziałek w krakowskim magistracie prezydent miasta Jacek Majchrowski oraz zarząd Kraków City Park. W wyniku umowy Kraków pozyskał 13 działek o powierzchni prawie 28 ha (z czego ok. 11 ha stanowi zbiornik wodny) za kwotę prawie 26 mln zł. Teraz teren przejmie Zarząd Zieleni Miejskiej.

"Dołączając nasze tereny obok (tereny, które należały już do gminy Kraków, obok tych zakupionych - PAP) mamy w jednym kawałku ok. 50 ha, na których będzie tworzony park" - zapowiedział na poniedziałkowym briefingu prezydent Krakowa i podkreślił, że w tej chwili trwa konkurs na koncepcję parku Zakrzówek.

Majchrowski zwrócił uwagę, że strona portugalska zgodziła się na sprzedaż terenu właśnie dlatego, że będzie na nim utworzony park. O tym, jak będzie wyglądał, zadecydują sami mieszkańcy. Trwa międzynarodowy konkurs urbanistyczno-architektoniczny na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej parku Zakrzówek, którego organizatorem jest miasto we współpracy z krakowskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Pozyskane od spółki nieruchomości (za wyjątkiem fragmentu jednej z działek) podlegają ustaleniom obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "Park Zakrzówek", zgodnie z którym są położone w przeważającej części na terenach zieleni oraz wód powierzchniowych.

Termin składania prac konkursowych mija 18 lipca o godz. 15:00. Rozstrzygnięcie, publiczne ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 6 września. Najlepsze koncepcje wybierze sąd konkursowy. Z tych koncepcji, poprzez głosowanie, mieszkańcy wybiorą projekt, który będzie realizowany.

Ten projekt będzie stanowił podstawę do dalszych prac projektowych, czyli opracowania projektu budowlanego, niezbędnego do uzyskania decyzji pozwolenia na budowę.

Planuje się, że zawarcie umowy na te prace oraz uzyskanie pozwolenia na budowę nastąpią jeszcze w 2016 r., tak aby prace rozpoczęły się na wiosnę 2017 r. i zakończyły w 2018 r.

Regulamin konkursu na opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej parku Zakrzówek zakłada, że prace mają uwzględniać szczególny charakter tego miejsca, łączącego unikalne walory przyrodnicze z wyjątkowym kontekstem przestrzennym i nieszablonową formą jego użytkowania. Autor pracy konkursowej musi wziąć pod uwagę powiązania komunikacyjne, różne funkcjonalności parku, a także kwestie ekologiczne, z uwzględnieniem najnowocześniejszych technologii proekologicznych, minimalizacji negatywnego oddziaływania użytkowników na podłoże, lokalną florę i faunę.

Zadanie konkursowe obejmuje projekt parku (komunikacji, małej architektury, punktów widokowych, elementów strefy urządzonej przestrzeni sportów wodnych i kąpieliska), towarzyszących przestrzeni rekreacyjnych na jego granicy oraz budynki: Centrum Edukacji Ekologicznej wraz z Obsługą Zwiedzających, centrum sportów wodnych, zaplecza kąpieliska, wypożyczalni sprzętu sportowego, małych pawilonów handlowych (kiosków).

Obecnie tereny zalewu Zakrzówek i jego bezpośredniego sąsiedztwa wykorzystywane są w celach rekreacyjnych i sportowych - również jako tereny uprawiania sportów ekstremalnych np. nurkowanie czy wspinaczka.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY