REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Krakowska Rydlówka przejdzie modernizację w 2017 r.

  • Autor: PAP
  • 28 gru 2015 11:43
Krakowska Rydlówka przejdzie modernizację w 2017 r.
Rydlówka, fot. pl.wikipedia.org

Władze Krakowa porozumiały się z rodziną Rydlów co do przyszłości Regionalnego Muzeum Młodej Polski "Rydlówka". Będzie ona funkcjonowała w ramach Muzeum Historycznego, a zanim ponownie zostanie udostępniona zwiedzającym, przejdzie modernizację.

REKLAMA

"Rydlówka" to dom, w którym w listopadzie 1900 r. odbyło się wesele poety Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, córką chłopa z Bronowic. Wydarzenie to utrwalił w swoim najsłynniejszym dramacie Stanisław Wyspiański.

"Rydlówka jest legendą Krakowa. Uważamy, że muzeum musi tam nadal działać" - mówił dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa Stanisław Dziedzic. Jak podkreślił stanowisko takie reprezentuje zarówno prezydent Krakowa, jak i radni, którzy planom ratowania "Rydlówki" są przychylni. "Chcemy, by miejsce to było jak najbardziej autentyczne, a jednocześnie trzeba wnieść tam nowy oddech" - dodał.

Przez lata Regionalne Muzeum Młodej Polski w "Rydlówce" prowadził krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Kiedy organizacja ta, jak wiele innych w Polsce, znalazła się w trudnej sytuacji finansowej i miała kłopoty z dalszym prowadzeniem muzeum, rodzina Rydlów zaczęła szukać nowego opiekuna. Od 2014 r. "Rydlówka" jest zamknięta dla zwiedzających.

Zgodnie z porozumieniem, które zostało zawarte z rodziną Rydlów, w 2016 r. dojdzie do pełnego przejęcia "Rydlówki" przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

"Decyzja rodziny jest niezwykła. Może ona korzystać ze swojej własności, jak chce, a jednak z dużą determinacją uznaje, że moralnym właścicielem Rydlówki jest cały naród" - podkreślił dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski. "Rodzina chce, by nadal działało tam muzeum, ale musi to być placówka o stabilnej sytuacji ekonomicznej i organizacyjnej" - dodał.

Dokonana została już ocena stanu technicznego budynku, w którym na piętrze nadal będą mieszkać spadkobiercy Lucjana Rydla, a na parterze będzie funkcjonować muzeum. Ta część wymaga jednak modernizacji i dostosowania do potrzeb zwiedzających.

"Chcemy, żeby Rydlówka ożyła, by stała się ważnym punktem na turystycznej mapie Krakowa" - podkreślił Niezabitowski. "Musi stać się także miejscem, w którym +Wesele+ będzie się interpretować wciąż na nowo. Czasami +głaskaliśmy+ Wyspiańskiego, tymczasem +Wesele+ to uderzenie wieszcza we wspólnotę narodową, z jednej strony to zachwyt nad potencjałem wolności, który w nas drzemie, a jednocześnie to oskarżenie o brak energii, żeby do tej wolności sięgnąć" - dodał.

Niezabitowski dodał, że zasadnicza część wystawy w "Rydlówce", która została ułożona przez prof. Stanisława Waltosia według opisów Stanisława Wyspiańskiego, nie będzie zmieniana, ale powinna być odświeżona m.in. poprzez konserwację obiektów, dodanie młodopolskiego malarstwa, zmianę światła oraz stworzenie przestrzeni edukacyjnej i działań plenerowych.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY