REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kreatywne rozmowy o dworcu Olsztyn Główny

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 21 gru 2016 13:00
fot. fotolia

W Olsztynie odbyły się warsztaty kreatywne dotyczące głównego dworca kolejowego w mieście. Podróżni, mieszkańcy, przedstawiciele władz samorządowych oraz organizacji pozarządowych mogli przedstawić swoje oczekiwania i pomysły dotyczące planowanej przez PKP inwestycji.

REKLAMA

W spotkaniu wzięło udział prawie 40 uczestników. Podzieleni na 9 grup, otrzymali oni szczegółowe informacje o zasadach udziału i dowiedzieli się, które elementy infrastruktury będą przedmiotem warsztatów. Następnie, uzupełniając ankietę, wszyscy mogli określić najważniejsze oczekiwania i preferencje dotyczące obiektu. Kolejnym etapem było wskazanie najważniejszych funkcjonalności dworca, takich jak: poczekalnia z miejscami siedzącymi, kasy, informacja wizualna, bankomat, WiFi, lokale gastronomiczne. Następnie podjęto dyskusję, podczas której omówiono ważne dla lokalnej społeczności funkcje komercyjne i społeczne, które są oczekiwane w przestrzeni okołodworcowej lub na samym dworcu. Podczas całego spotkania pomocą służyli pracownicy PKP. Na zakończenie każda grupa przedstawiła efekty swojej pracy warsztatowej, a pozostali uczestnicy mogli zagłosować na najlepszy ich zdaniem zestaw funkcjonalności.

- Olsztyn Główny to jeden z dziesięciu projektów dofinansowanych z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia i jeden z 464 dworców w całej Polsce, które są objęte szerokim programem inwestycyjnym PKP na lata 2016-2023 – wyjaśnia Marek Michalski, członek zarządu PKP.

Planowana inwestycja obejmuje nie tylko budynek dworca. Przy współpracy z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. zmodernizowana zostanie także infrastruktura w obrębie stacji. W celu zwiększenia atrakcyjności transportu kolejowego, zarówno aglomeracyjnego, jak i regionalnego, PKP objęła programem inwestycyjnym także inny, ważny dla stolicy województwa warmińsko-mazurskiego dworzec – Olsztyn Zachodni. W przypadku tego obiektu prace budowlane już trwają. Dworzec ma zostać oddany do użytku w I kwartale 2017 r.

- Realizowane przez PKP inwestycje mają zapewnić najwyższą jakość obsługi i dostosować obiekty do potrzeb wszystkich grup pasażerów. Dzięki kompleksowemu podejściu do inwestycji chcemy zwiększyć atrakcyjność i konkurencyjność transportu kolejowego w poszczególnych regionach. To z kolei wpłynie na ich rozwój – podkreśla Michalski.

Wczorajsze spotkanie nie kończy procesu konsultacji dla olsztyńskiego dworca. Jego uczestnicy będą mieli dostęp do specjalnej grupy na portalu społecznościowym, gdzie uzyskają bieżące informacje o postępach w projekcie, będą mogli zadawać pytania oraz przesyłać swoje spostrzeżenia i uwagi. Podobne warsztaty będą organizowane przez PKP przed każdą większą inwestycją.

- Zachęcam wszystkich do udziału w organizowanych przez PKP warsztatach kreatywnych. Możliwość wsłuchania się w głosy uczestników spotkań to dla nas doskonała okazja do poznania oczekiwań i potrzeb użytkowników naszych obiektów - mówi Michalski. – Decydując się na organizację szerokich konsultacji społecznych dla inwestycji dworcowych, inspirowaliśmy się najlepszymi praktykami zaczerpniętymi z krajów Europy Zachodniej – dodaje.

Oprócz Olsztyna, PKP zmodernizuje także dworce w innych miastach województwa warmińsko-mazurskiego. Kolejne inwestycje planowane są w Nidzicy i Szczytnie. W listopadzie br. PKP  zorganizowała warsztaty kreatywne dla pierwszego z dworców. Ogłoszony został także przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej, przedprojektowej i okołoprojektowej. W najbliższym czasie spółka planuje warsztaty kreatywne dla dworca w Szczytnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY