REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kryte lodowisko, tężnia solankowa, a może plaża? Oto pomysły częstochowian

  • Autor: PAP
  • 05 sie 2016 15:18
Kryte lodowisko, tężnia solankowa, a może plaża? Oto pomysły częstochowian
fot. pixabay.com

Budowa tężni solankowej, plaży w centrum miasta i krytego lodowiska – to wybrane propozycje zadań do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego w Częstochowie. Mieszkańcy miasta zgłosili łącznie ponad 600 pomysłów.

REKLAMA

Właśnie zakończyło się przyjmowanie wniosków z propozycjami. Głosowanie nad nimi odbędzie się w październiku. Na zadania z budżetu obywatelskiego lokalne władze przeznaczą w przyszłym roku ponad 6 mln zł.

Wnioski mieszkańców były przyjmowane od 3 czerwca. Pierwsze formularze złożone w elektronicznym generatorze wpłynęły tego samego dnia, kilka minut po północy, ostatni złożono 1 sierpnia przed północą.

Jak poinformowali przedstawiciele częstochowskiego magistratu, podobnie jak w poprzednich edycjach, pomysły mieszkańców dotyczą wszystkich obszarów życia miasta: zdrowia, edukacji, infrastruktury miejskiej, sportu i ochrony środowiska.

Wnioskodawcy chcą, by z budżetu obywatelskiego miasto sfinansowało m.in. badania przesiewowe mieszkańców, budowę tężni solankowej, parku linowego, plaży w centrum miasta i krytego lodowiska. Wśród pomysłów pojawiły się zadania wspierające częstochowskie schronisko dla bezdomnych zwierząt, czy pomoc dzikim ptakom, żyjącym w mieście.

W opinii części mieszkańców, dla których priorytetem jest troska o kondycję fizyczną, miasto powinno sfinansować zajęcia taneczne z nordic walking i zumby, czy jogę na świeżym powietrzu. W ramach budżetu obywatelskiego będzie można również zagłosować na warsztaty dla rodziców i akcje wspierania rodzicielstwa zastępczego. Jeden z pomysłów zakłada zorganizowanie w Częstochowie dnia miłośników "Gwiezdnych wojen".

Lista wszystkich zadań, które pozytywnie przeszły weryfikacje formalnoprawną zostanie opublikowana 23 września na stronie www.konsultacje.czestochowa.pl. Głosowanie, które poprzedzą spotkania z mieszkańcami we wszystkich dzielnicach potrwa od 22 do 30 października.

Zgodnie z uchwałą częstochowskich radnych, kwota przeznaczona na budżet obywatelski stanowi 1,1 proc. dochodów własnych budżetu miasta. W tym roku byłaby to kwota 6,35 mln zł, czyli mniejsza niż ubiegłym, co wynika z mniejszych, zakładanych tegorocznych dochodów miasta.

W związku z tym, w poddanym pod głosowanie projekcie uchwały, został wprowadzony dodatkowy zapis, że środki przeznaczone na budżet obywatelski nie mogą być niższe niż przeznaczone na ten cel w roku ubiegłym czyli 6,6 mln zł

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY