REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kształt mebla dopasowany do ciała Allena Jones'a

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 18 lis 2014 11:52
Kształt mebla dopasowany do ciała Allena Jones'a
SZEZLONG THE HOLE CHAIR zaprojektowany dla Allena Jonesa przez Lolę Lely, fot. Petr Krejci

"The Wish List" to projekt Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) i firmy Benchmark Furniture, w ramach którego młodzi projektanci wykonali na życzenie światowej sławy architektów i designerów obiekty ich marzeń z różnych gatunków amerykańskiego drewna liściastego. A brytyjski artysta Allen Jones marzył o... wyjątkowym szezlongu.

REKLAMA

Na liście życzeń Allena Jonesa znajdował się fotel wypoczynkowy o antropomorficznej formie. Jest to koncepcja, którą stworzył ponad 10 lat temu, ale jak sam przyznaje „nigdy nie miał możliwości jej zrealizować”. Kształt mebla miał być dopasowany do jego ciała, ale celowo androgeniczny. Inspiracją do stworzenia detalu przypominającego drewniany kołek wetknięty do odpływu był wyjmowany fallus jeźdźca w rzeźbie autorstwa Marino Mariniego, która stoi przed muzeum Fundacji Peggy Guggenheim w Wenecji. Początkowa koncepcja ostatecznie przybrała kształt szezlongu z pionowym oparciem. Lely wykonała pełnowymiarową makietę w siedzibie firmy Benchmark, a następnie przewiozła ją z pracowni pod mieszkanie Jonesa w Londynie, gdzie, ku uciesze przechodniów, Jones testował wymiary mebla w stojącej na ulicy ciężarówce.

Lola Lely przyznaje, że podczas realizacji projektu The Wish List „była bardziej osobą rozwiązującą problemy niż projektantką. Najważniejsze jest jednak, że Allen dostał taki przedmiot, o jakim marzył”. Szezlong jest wykonany z klonu pokrytego fornirem z orzecha. – Fornir umożliwił mi nadanie mu odpowiedniego kształtu – dodaje Lola. Klon ma jednolitą, jasną barwę, która doskonale współgra z ciemną tonacją orzecha. Lely stworzyła mebel z 13 warstw forniru, układając dodatkowo warstwy na górze i dole techniką intarsji.

Allen Jones

Brytyjski artysta Allen Jones, uważany za jednego z ojców pop-artu, studiował w Royal College of Art. Jego najsłynniejszy projekt to Chair, jedna z serii „transgresyjnych” rzeźb z 1969 roku, w której siedzisko krzesła jest oparte na kobiecym manekinie w bieliźnie i czarnych kozakach. Allen nadal tworzy rzeźby, litografie i rysunki, których główną inspiracją jest artystyczny performance i reklama.

Lola Lely

Lola Lely to londyńska projektantka, której prace ilustrują bezpośredni związek między narracją, tworzywem i procesem. Współpracowała z wieloma specjalistami, m.in. antropologami, jubilerami, mistrzami malarstwa i narracji.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY