REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kto sfinansuje rozbudowę teatru w Szczecinie?

  • Autor: PAP
  • 17 lut 2016 09:18
Kto sfinansuje rozbudowę teatru w Szczecinie?
Zwycięski projekt pracowni Flanagan Lawrence z Londynu, fot. UM Szczecin

Radni mają nadzieję, że na przebudowę Teatru Letniego w Szczecinie uda się uzyskać wsparcie finansowe z budżetu państwa. W konkursie na przebudowę teatru zwyciężyła pracownia Flanagan Lawrence z Londynu.

REKLAMA

Radni zobowiązali we wtorek zarząd województwa do przygotowania stanowiska ws. finansowania inwestycji, które będzie przedstawione podczas obrad sejmiku. Przebudowa Teatru Polskiego była tematem posiedzenia komisji kultury sejmiku, która zebrała się w jego siedzibie.

"Szczecin potrzebuje nowoczesnej sceny teatralnej" - powiedział dziennikarzom zachodniopomorski marszałek Olgierd Geblewicz. "Jesteśmy jedynym miastem wojewódzkim w Polsce, które nie posiada nowoczesnej sceny teatralnej" - zaznaczył.

Geblewicz liczy, że na przebudowę teatru uda się uzyskać wsparcie finansowe z budżetu państwa. Do tej pory nie udało się znaleźć środków na ten cel. Marszałek podkreślił, że ws. finansowania przebudowy teatru prowadził rozmowy jeszcze z poprzednią minister kultury.

Siedziba Teatru Polskiego, której powstanie sięga 1920 r., jest w złym stanie technicznym; wielkość gmachu uniemożliwia rozwój teatru i utrudnia funkcjonowanie.

Dyrektor Teatru Polskiego Adam Opatowicz powiedział, że zmodernizowana siedziba pozwoli na realizację wszystkich możliwych form teatralnych. Teatr będzie też w stanie przyjąć w zasadzie każdą produkcję teatralną dowolnego teatru, którą można by sprowadzić do Szczecina - dodał Opatowicz.

Koszt przebudowy Teatru Polskiego w Szczecinie oszacowano na ok. 63 mln zł. Projekt obejmuje modernizację i remont istniejącego budynku oraz rozbudowę o nowe przestrzenie, które mają znaleźć się w skarpie opadającej w stronę Odry. Gotowa już jest dokumentacja architektoniczno-urbanistyczna.

W przebudowanym obiekcie widownia sceny głównej obejmie 610 miejsc, sceny teatru szekspirowskiego 320 miejsc, zaś sala kabaretowa 80 miejsc. Znajdzie się tu także m.in. scena eksperymentalna ze zmienną liczbą miejsc.

Do przebudowanej siedziby teatru będą prowadziły dwa wejścia - istniejące i projektowane od strony Odry. Z foyer będzie rozpościerał się widok na rzekę.

Jeżeli uda się przebudować Teatr Polski nowe sceny teatralne będą pierwszymi profesjonalnymi scenami dramatycznymi w stolicy Pomorza Zachodniego.

Teatr Polski jest samorządową instytucją kultury, której organizatorem jest Województwo Zachodniopomorskie. Każdego roku wszystkie sceny w Teatru Polskiego odwiedza ponad 50 tys. widzów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie





REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY