REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kujawsko-Pomorskie wręcza medale za ochronę zabytków

  • Autor: kujawsko-pomorskie.pl
  • 14 wrz 2015 11:59
Kujawsko-Pomorskie wręcza medale za ochronę zabytków
Dwór w Kłóbce, fot. kujawsko-pomorskie.pl

Znamy laureatów czwartej edycji marszałkowskiego konkursu „Dziedzictwo wieków”, w ramach którego przyznawane są wyróżnienia za szczególne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytków w województwie kujawsko-pomorskim.

REKLAMA

Uroczyste wręczenie Medali Hereditas Saeculorum odbyło się w niedzielę (13 września) w odbudowanym Dworze Orpiszewskich w Kłóbce.

- Przyznając co roku Medale Hereditas Saeculorum, wyróżniamy ludzi oddanych ochronie naszego materialnego dziedzictwa kulturowego. Te nagrody traktujemy jako promocję dobrych praktyk i osiągnięć w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytków – mówi marszałek Piotr Całbecki. 

W konkursie „Dziedzictwo wieków” wyróżniane są najlepsze, najważniejsze, najlepiej przeprowadzone przedsięwzięcia konserwatorskie i restauratorskie w województwie kujawsko-pomorskim. Nagradzani są zarządy obiektów i wykonawcy prac, a także osoby i instytucje mające na koncie szczególne osiągnięcia w tej dziedzinie. Laureatów wskazuje powołana przez marszałka województwa kapituła.

W tym roku medale otrzymali:

1. za prace konserwatorskie i restauratorskie:

- Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku - za odbudowę ze stanu ruiny, kompleksowo przeprowadzony remont, konserwację i wyposażenie dworu w Kłóbce oraz adaptacje wnętrz do celów muzealnych. Czytaj więcej o tej inwestycji.

2. za szczególne osiągnięcia związane z opieką nad zabytkami i ochroną zabytków:

- Ksiądz Andrzej Regent, Proboszcz Parafii p.w. Nawiedzenia NMP w Topolnie (gmina Pruszcz, powiat świecki) - za 33-letnie doskonałe zarządzanie zabytkiem o wybitnych walorach artystycznych zarówno architektury jak i wyposażenia XVII-wiecznej fundacji paulińskiej.
- Wiesław Podraza, Prezes Sanplast S.A. - za wieloletnią opiekę sponsorską nad pracami remontowymi i konserwatorskimi w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw w Markowicach (gmina Strzelno, powiat mogileński).
- Profesor Bogumiła J. Rouba, Uniwersytet Mikołaja Kopernika - za publikację „Pielęgnacja świątyni i innych zabytków. Książka nie tylko dla księży”, która jest pozycją będącą zestawem zasad postępowania z zabytkiem i w zabytku, poradnikiem jak być świadomym gospodarzem zabytku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY