REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Kultowe plakaty na Świętokrzyskiej

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 04 lip 2016 16:29
fot. materiały prasowe

Na słupach reklamowych wzdłuż ulicy Świętokrzyskiej w stolicy pojawiły się plakaty takich sław jak Andy Warhol, Henryk Tomaszewski czy Jan Lenica. To część 25. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. Plakaty będą zdobić centrum Warszawy przez dwa tygodnie.

REKLAMA

Wystawa jest efektem współpracy z partnerem strategicznym imprezy – Warexpo.

- Współpraca z Muzeum Plakatu w Wilanowie w ramach jubileuszu Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie jest naturalnym przedłużeniem naszej działalności – mówi Marcin Ochmański, prezes zarządu Warexpo. Jesteśmy w końcu bezpośrednio związani z plakatem i jego funkcją w przestrzeni publicznej, zdajemy sobie sprawę z odpowiedzialności za jej estetykę. Dlatego wystawą legendarnych plakatów z poprzednich edycji Biennale – najważniejszej imprezy poświęconej światowemu plakatowi – inaugurujemy Galerię Miejską Warexpo.

Na ulicy Świętokrzyskiej prezentowany jest autorski wybór kultowych plakatów z historii Międzynarodowego Biennale Plakatu w Wilanowie. Obok klasyków polskiej szkoły plakatu, między innymi Henryka Tomaszewskiego i Jana Lenicy, będzie można zobaczyć słynny plakat Andy’ego Warhola, przygotowany z myślą o Piątym Nowojorskim Festiwalu Filmowym. Plakat zdobył główną nagrodę podczas drugiego Biennale w roku 1968.

Wyboru prac dokonał Jacek Szelegejd – kurator wystawy.

Nie po raz pierwszy tegoroczna edycja Biennale opuszcza przestrzeń galeryjną i wchodzi w przestrzeń publiczną. Swoją obecność w Polsce wykorzystali artyści street-artowi – działający w Berlinie Vermibus i Amerykanin Jordan Seiler. Ich prace pojawiły się w Warszawie w połowie czerwca.

Bogaty program 25. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie poświęcony jest w całości historii, teraźniejszości oraz przyszłości sztuki plakatu. Wątek historyczny, obok ekspozycji plakatów w przestrzeni miejskiej na ulicy Świętokrzyskiej,  podejmuje wystawa „Wierzchołek papierowej wieży Babel. Międzynarodowe Biennale Plakatu 1966 – 2014” w Salonie Akademii. Kuratorem wystawy jest Zdzisław Schubert, można ją oglądać do 31 lipca.

Wystawa główna – „Plakat – remediacje” – jest analizą dzisiejszej kondycji sztuki plakatu. Kurator David Crowley opisuje zmiany, jakim podlega plakat w dobie ekspansji mediów elektronicznych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY