REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Legendarny projektant Terence Conran marzył o takim biurku

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 26 wrz 2014 13:00
Legendarny projektant Terence Conran marzył o takim biurku
The Wish List Terence Conran Getting away from it all, fot. Petr Krejci

"The Wish List" to projekt Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) i firmy Benchmark Furniture, w ramach którego młodzi projektanci wykonali na życzenie światowej sławy architektów i designerów obiekty ich marzeń z różnych gatunków amerykańskiego drewna liściastego. Sir Terence Conran marzył o biurku, a marzenie spełnił projektant Sebastian Cox.

REKLAMA

Sir Terence Conran poprosił Sebastiana Coxa o zaprojektowanie i wykonanie do jego gabinetu „miejsca pracy zapewniającego spokój i skupienie” z czerwonego dębu amerykańskiego i wiśni amerykańskiej. W tym miejscu wszystko, co potrzebne miało być w zasięgu ręki. -Bardzo podoba mi się pomysł odcięcia się od świata i projektowania w absolutnej ciszy – przyznaje Conran.

- Nie będę już musiał chodzić do szklarni w ogrodzie, gdzie mogę zebrać myśli - dodaje. Dlaczego legendarny projektant sam nie zaprojektował biurka do swojego gabinetu? - Zdarzało mi się dostosowywać meble do moich potrzeb – mówi Conran, ale nigdy nie miałem okazji zaprojektować mebla od początku do końca wyłącznie z myślą o sobie.

Sebastian Cox tak opisuje koncepcję projektu: To miało być odizolowane od świata miejsce, w którym nic nie rozprasza uwagi – biurko, a wokół niego szafki i półki tworzące przestrzeń sprzyjającą skupieniu.

Jednak do stworzenia tego projektu potrzebna była nie tylko kreatywność, ale także odpowiednie umiejętności. Aby dodać elastyczności listwom z czerwonego dębu o grubości 2 mm, z których Sebastian chciał upleść konstrukcję oddzielającą gabinet od pozostałych części domu, namoczono je w strumyku. Następnie, zgodnie z życzeniem Conrana, listwy zostały wybielone.

Pracując nad roletami do szafek, Cox w specjalny sposób połączył kawałki litego drewna, a następnie zbudował szufladę, która maskuje ten mechanizm. - Był to najbardziej zaawansowany, pracochłonny i  najtrudniejszy technicznie projekt, nad jakim kiedykolwiek pracowałem – przyznaje Cox. - Mimo, że projektuję meble od 60 lat, nadal mogę się wiele nauczyć od Sebastiana – mówi Terence Conran.

Sir Terence Conran

Teren Conran jest legendą brytyjskiego wzornictwa i projektantem, który zrewolucjonizował nasze podejście do mebli i jedzenia. Swoją pierwszą firmę projektową założył w 1956 roku. W 1964 roku otworzył pierwszy sklep sieci Habitat, a później stworzył The Conran Shop. W 1984 roku wraz z Seanem Sutcliffem założył spółkę Benchmark Furniture.

Sebastian Cox

Sebastian Cox projektuje i wykonuje meble z przekonaniem, że zrównoważone wzornictwo nie musi oznaczać tworzenia nudnych projektów i chodzenia na kompromis. Jego proste, eleganckie, wykonane ręcznie projekty są cenione za kreatywne zastosowanie niedocenianego materiału – drewna leszczyny

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY