REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Łódź: chcemy ożywić ulicę Moniuszki i wprowadzić nowe funkcje

  • Autor: UM Łódź
  • 12 lis 2014 11:05
Łódź: chcemy ożywić ulicę Moniuszki i wprowadzić nowe funkcje
Ulica jak za dawnych lat w Łodzi, fot. UM Łódź
Łódź: chcemy ożywić ulicę Moniuszki i wprowadzić nowe funkcje
Łódź: chcemy ożywić ulicę Moniuszki i wprowadzić nowe funkcje

Ulica Moniuszki i 11 stojących tam willi, z których 8 zaprojektował dla fabrykanta Ludwika Meyera łódzki architekt miejski Hilary Majewski, wpisana jest do rejestru zabytków jako unikatowe założenie urbanistyczne. Zabytkowe wille przy ul. Moniuszki zostaną zrewitalizowane - informuje łódzki magistrat.

REKLAMA

Kolejne zabytkowe wille przy ul. Moniuszki (dawny pasaż Meyera) zostaną wreszcie odnowione. Bardzo długo nie udawało się uregulować stanów prawnych posesji przy ul. Moniuszki 3 i 5. Kiedy wreszcie kwestie formalne zostały załatwione, zarząd Nowego Centrum Łodzi i władze miasta podjęły decyzję o remontach. - Ta rewitalizacja jest elementem większego projektu - Specjalnej Strefy Kultury, która powstanie w ramach NCŁ. Chcemy ożywić ulicę Moniuszki i wprowadzić nowe funkcje do zabytkowej zabudowy. Powstanie tu Mediateka - biblioteka multimedialna - powiedział Robert Kolczyński z zarządu NCŁ.

Ulica Moniuszki i 11 stojących tam willi wpisana jest do rejestru zabytków jako unikatowe założenie urbanistyczne. Była to pierwsza ulica w Łodzi, na której zainstalowano oświetlenie elektryczne. Teraz ma wrócić do pierwotnego założenia i stylowych rozwiązań. Prawdopodobnie - tak jak w XIX wieku, kiedy mieszkańcom tej jedynej prywatnej ulicy przeszkadzał stuk końskich kopyt - wyłożona zostanie drewnianą kostką brukową. Będzie to kolejny, klimatyczny łódzki podwórzec miejski, łączący ul. Piotrkowską z dworcem Łódź Fabryczna. Między numerem 5 i 7/9 powstanie także połączenie z ulicą Tuwima, w postaci pasażu dla pieszych - podaje łódzki magistrat.

Projekt o wartości 150 mln zł zostanie w całości (poza wymaganym wkładem własnym miasta) sfinansowany z funduszy europejskich, w ramach powstającego NCŁ. Pierwsze ekipy mają rozpocząć prace już po wakacjach.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY