REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Łódź: Griffin z wielką inwestycją według koncepcji Bulanda Mucha Architekci

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 11 gru 2014 13:13
Łódź: Griffin z wielką inwestycją według koncepcji Bulanda Mucha Architekci
Fabryka Grohmana w Łodzi po rewitalizacji. Teraz czas na projekt Griffin Group, fot. MCKB

Griffin Group zakupił tereny po dawnej fabryce Karola Scheiblera między ul. Milionową a Tymienieckiego w Łodzi. W planach jest wielka rewitalizacja tego terenu i powstanie obiektów łączących funkcję biurową, handlową, usługową i mieszkaniową. Za koncepcję rewitalizacji odpowie pracownia architektoniczna Bulanda, Mucha Architekci.

REKLAMA

Na terenach dawnej fabryki Scheiblera nie powstanie kolejne centrum handlowe. Powierzchnia zakupionej działki to ponad 7 ha, natomiast łączna powierzchnia zabudowy tj. wszystkich obiektów zlokalizowanych na terenie nieruchomości to 100 tys. mkw. GLA.

- Chcemy na tym terenie stworzyć swoiste "miasto w mieście", aby to było wyjątkowe miejsce dla mieszkańców Łodzi. Wykorzystamy m.in. gęstość zabudowy, różnorodność uliczek i przejść między budynkami. Dzięki zróżnicowanym funkcjom: biurowym, handlowym, usługowym czy wreszcie mieszkaniową cały kompleks będzie miejscem szczególnym, tętniącym życiem przez cały czas a nie tylko popołudniami jak w galeriach handlowych czy godzinach charakterystycznych dla rytmu prac biur - wyjaśnia Magdalena Kaca z biura prasowego Griffin Group.

Zabytkowe budynki zostaną zrewitalizowane, a następnie nadane im będą nowe funkcje. W odświeżonej elektrowni znajdą się restauracje, kawiarnie i inne punkty gastronomiczne. Z kolei w pozostałych zabytkowych obiektach, na wyższych kondygnacjach znajdą się biura i punkty usługowe, a przyziemia tych budynków zostaną zaadaptowane na przestrzeń handlową.

- Zależy nam na pełnej rewitalizacji wszystkich zabytkowych budynków. Elektrownia wraz z jej wnętrzem i wyposażeniem jest pod pełną ochroną konserwatorską, dlatego wszelkie prace muszą być uzgodnione z konserwatorem. Jest to najpiękniejszy budynek kompleksu. Od niego wzięliśmy nawet inspirację do roboczej nazwy całego projektu zagospodarowania całej nieruchomości - mówi Magdalena Kaca. - Budynek elektrowni zostanie poddany starannej rewitalizacji, z zachowaniem wszystkich oryginalnych elementów i urządzeń. Dotyczy to również pozostałych zabytkowych obiektów. Chcemy tchnąć nowe życie w to miejsce i sprawić, żeby ponownie było wizytówką miasta - dodaje.

Duża część przejętego przez Griffin Group terenu jest obecnie pusta. Deweloper planuje wykorzystać potencjał miejsca i je zagospodarować. Obecnie koncepcja zakłada powstanie pięciu nowych obiektów o funkcjach biurowych i mieszkalnych. - Nie będziemy budować sztucznych, stylizowanych replik. Chcemy, aby nowoczesna architektura nowych obiektów towarzyszyła i podkreślała piękno zrewitalizowanych budynków. Naszym celem jest aby nowa zabudowa harmonijnie współgrała z historycznymi obiektami. Dlatego też zaangażowaliśmy najlepszych specjalistów do tego projektu - mówi Magdalena Kaca.

Za koncepcję odpowiada renomowana i doświadczona w dziedzinie rewitalizacji pracownia architektoniczna Bulanda, Mucha Architekci. W portfolio pracowni znajdują się takie projekty jak: Wyspa spichrzów w Gdańsku, nowy SuperSAM, a także rewitalizacja fabryki wódki Koneser w Warszawie.

Griffin Group podejmował się już wcześniej rewitalizacji budynków, najlepszym przykładem jest siedziba firmy w Warszawie - stuletni pałacyk w pełni wyremontowany pod nadzorem i w porozumieniu z konserwatorem zabytków będący dziś jedną z wizytówek Śródmieścia stolicy. Kolejnym realizowanym obecnie projektem jest Hala Koszyki w Warszawie. Odbudowa secesyjnej Hali zakłada zachowanie oraz odrestaurowanie dwóch istniejących oficyn bramnych, zabytkowej bramy oraz budynku administracyjnego wraz z odbudową głównego budynku Hali. Zakończenie tej inwestycji planowane jest w 2016 roku. Griffin Group w 2012 roku stał się także właścicielem pięknego wrocławskiego DH Renoma - najstarszego domu towarowego w Polsce, którego historia handlowa sięga lat 30. ubiegłego wieku. Obecnie na blisko 30 tys. mkw. zlokalizowanych jest ponad 120 sklepów, natomiast wyższe kondygnacje galerii pełnią funkcję biurową.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY