REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Łódź: Griffin z wielką inwestycją według koncepcji Bulanda Mucha Architekci

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 11 gru 2014 13:13
Łódź: Griffin z wielką inwestycją według koncepcji Bulanda Mucha Architekci
Fabryka Grohmana w Łodzi po rewitalizacji. Teraz czas na projekt Griffin Group, fot. MCKB

Griffin Group zakupił tereny po dawnej fabryce Karola Scheiblera między ul. Milionową a Tymienieckiego w Łodzi. W planach jest wielka rewitalizacja tego terenu i powstanie obiektów łączących funkcję biurową, handlową, usługową i mieszkaniową. Za koncepcję rewitalizacji odpowie pracownia architektoniczna Bulanda, Mucha Architekci.

REKLAMA

Na terenach dawnej fabryki Scheiblera nie powstanie kolejne centrum handlowe. Powierzchnia zakupionej działki to ponad 7 ha, natomiast łączna powierzchnia zabudowy tj. wszystkich obiektów zlokalizowanych na terenie nieruchomości to 100 tys. mkw. GLA.

- Chcemy na tym terenie stworzyć swoiste "miasto w mieście", aby to było wyjątkowe miejsce dla mieszkańców Łodzi. Wykorzystamy m.in. gęstość zabudowy, różnorodność uliczek i przejść między budynkami. Dzięki zróżnicowanym funkcjom: biurowym, handlowym, usługowym czy wreszcie mieszkaniową cały kompleks będzie miejscem szczególnym, tętniącym życiem przez cały czas a nie tylko popołudniami jak w galeriach handlowych czy godzinach charakterystycznych dla rytmu prac biur - wyjaśnia Magdalena Kaca z biura prasowego Griffin Group.

Zabytkowe budynki zostaną zrewitalizowane, a następnie nadane im będą nowe funkcje. W odświeżonej elektrowni znajdą się restauracje, kawiarnie i inne punkty gastronomiczne. Z kolei w pozostałych zabytkowych obiektach, na wyższych kondygnacjach znajdą się biura i punkty usługowe, a przyziemia tych budynków zostaną zaadaptowane na przestrzeń handlową.

- Zależy nam na pełnej rewitalizacji wszystkich zabytkowych budynków. Elektrownia wraz z jej wnętrzem i wyposażeniem jest pod pełną ochroną konserwatorską, dlatego wszelkie prace muszą być uzgodnione z konserwatorem. Jest to najpiękniejszy budynek kompleksu. Od niego wzięliśmy nawet inspirację do roboczej nazwy całego projektu zagospodarowania całej nieruchomości - mówi Magdalena Kaca. - Budynek elektrowni zostanie poddany starannej rewitalizacji, z zachowaniem wszystkich oryginalnych elementów i urządzeń. Dotyczy to również pozostałych zabytkowych obiektów. Chcemy tchnąć nowe życie w to miejsce i sprawić, żeby ponownie było wizytówką miasta - dodaje.

Duża część przejętego przez Griffin Group terenu jest obecnie pusta. Deweloper planuje wykorzystać potencjał miejsca i je zagospodarować. Obecnie koncepcja zakłada powstanie pięciu nowych obiektów o funkcjach biurowych i mieszkalnych. - Nie będziemy budować sztucznych, stylizowanych replik. Chcemy, aby nowoczesna architektura nowych obiektów towarzyszyła i podkreślała piękno zrewitalizowanych budynków. Naszym celem jest aby nowa zabudowa harmonijnie współgrała z historycznymi obiektami. Dlatego też zaangażowaliśmy najlepszych specjalistów do tego projektu - mówi Magdalena Kaca.

Za koncepcję odpowiada renomowana i doświadczona w dziedzinie rewitalizacji pracownia architektoniczna Bulanda, Mucha Architekci. W portfolio pracowni znajdują się takie projekty jak: Wyspa spichrzów w Gdańsku, nowy SuperSAM, a także rewitalizacja fabryki wódki Koneser w Warszawie.

Griffin Group podejmował się już wcześniej rewitalizacji budynków, najlepszym przykładem jest siedziba firmy w Warszawie - stuletni pałacyk w pełni wyremontowany pod nadzorem i w porozumieniu z konserwatorem zabytków będący dziś jedną z wizytówek Śródmieścia stolicy. Kolejnym realizowanym obecnie projektem jest Hala Koszyki w Warszawie. Odbudowa secesyjnej Hali zakłada zachowanie oraz odrestaurowanie dwóch istniejących oficyn bramnych, zabytkowej bramy oraz budynku administracyjnego wraz z odbudową głównego budynku Hali. Zakończenie tej inwestycji planowane jest w 2016 roku. Griffin Group w 2012 roku stał się także właścicielem pięknego wrocławskiego DH Renoma - najstarszego domu towarowego w Polsce, którego historia handlowa sięga lat 30. ubiegłego wieku. Obecnie na blisko 30 tys. mkw. zlokalizowanych jest ponad 120 sklepów, natomiast wyższe kondygnacje galerii pełnią funkcję biurową.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY