REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Łódź jest secesyjną perłą

  • Autor: PAP
  • 24 lis 2016 13:47
fot. PTWP

Na początku XX wieku Łódź stała się secesyjną perłą w Europie Środkowej; chcemy ją zrewitalizować i przywrócić jej piękno - mówił wiceprezydent Łodzi Wojciech Rosicki, który w Paryżu przedstawił kandydaturę Łodzi do International Expo 2022.

REKLAMA

"Łódź wyrosła z ciężkiej pracy ludzi kilku kultur i religii, z marzeń ambitnych tych, którzy niczym baron Haussmann w Paryżu postanowili przebudować i stworzyć miasto od nowa. Dzięki tym działaniom na początku XX wieku Łódź stała się secesyjną perłą w Europie Środkowej" - przypomniał Rosicki, który podkreślił, że rewitalizacja Łodzi i zorganizowanie na jej terenie wystawy EXPO International w 2022 r. jest marzeniem wszystkich łodzian.

Wiceprezydent miasta przypomniał, że z powodu wojen światowych i komunizmu część łódzkiego dziedzictwa została stracona. Dodatkowo kryzys pogłębił upadek - jak mówił - "przestarzałego przemysłu włókienniczego na początku lat 90., gdy Polska przechodziła transformację w kierunku gospodarki wolnorynkowej".

"W XXI wiek weszliśmy z ogromną potrzebą odnalezienia dla miasta nowej drogi i nowej filozofii działania. Odpowiedzią na te wyzwania okazała się idea rewitalizacji, obejmującej zarówno aspekty budowlane i gospodarcze, ale przede wszystkim kwestie społeczne i kulturowe. Dzięki nim Łódź staje się miejscem, w którym przyjemnie się mieszka, dobrze pracuje i w ciekawy sposób spędza czas wolny" - mówił wiceprezydent Łodzi.

Przypomniał też, że władze miasta zdecydowały się na wielką odbudowę historycznego, zabytkowego centrum i nową jakość przestrzeni publicznych.

"Zaprosiliśmy łodzian, aby ponownie zamieszkali w centrum, a dawnym zespołom fabrycznym nadajemy zupełnie nowe funkcje - biurowe, mieszkalne i usługowe. W jednej z gigantycznych fabryk powstało największe centrum handlowo-rozrywkowe w naszym kraju, w drugiej centrum przemysłów kreatywnych i sztuki offowej, w jeszcze innej znalazła swoją siedzibę Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, ściągająca do Łodzi kolejnych inwestorów" - powiedział. Podał też przykład zrewitalizowania elektrociepłowni EC1, która przyjęła funkcję centrum nauki, kultury, techniki i ma unikatowe przestrzenie wystawiennicze.

"Dla mnie najważniejsze jest to, że łodzianie są znowu dumni ze swojego miasta, chcą w nim mieszkać, zakładać rodziny, uczyć się, studiować i pracować. Są dumni, że mieszkają w +ostatnim nieodkrytym mieście+, które ma swój niepowtarzalny urok i charakter" - dodał Rosicki.

Podczas prezentacji w siedzibie OECD w Paryżu wystąpił również wiceszef Ministerstwa Rozwoju Tadeusz Kościński, który podkreślił, że wystawa Expo w Łodzi będzie ukoronowaniem rewitalizacji miasta. Przypomniał też, że Łódź położona jest w centrum Polski i jest najlepiej skomunikowanym miastem pod kątem drogowym, kolejowym i lotniczym. "Taka lokalizacja umożliwi gościom dogodny dojazd do terenu Expo" - zapewniał.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY