REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Łódź ma plany w sprawie rewitalizacji

  • Autor: PropertyDesign.pl/UMŁ
  • 31 sty 2017 09:38
Łódź ma plany w sprawie rewitalizacji
Łódź, fot. Shutterstock

Na posiedzeniu Komisji Promocji Miasta i Współpracy Zagranicznej łódzcy radni dyskutowali o drugim etapie „Projektu pilotażowego w zakresie rewitalizacji dla miasta Łodzi”, który ma być realizowany we współpracy z Ministerstwem Rozwoju.

REKLAMA

Projekt obejmuje 8 działań z zakresu tzw. rewitalizacji społecznej, która będzie towarzyszyć inwestycjom infrastrukturalnym w ramach tzw. rewitalizacji obszarowej. Wśród nich są między innymi: wyznaczenie gospodarzy dla rewitalizowanych obszarów oraz latarników społecznych wspierających procesy komunikacji i informacji, wsparcie lokalnej przedsiębiorczości. Projekt zakłada także powstanie Domu Wielopokoleniowego, dzięki któremu powstaną reguły zasiedlania nieruchomości oraz zasady funkcjonowania jego mieszkańców.

- Podczas spotkań z mieszkańcami tzw. fajrantów zorganizowanych w ramach I Pilotażu, lokatorzy nieruchomości wyremontowanych w programie „Mia100 kamienic”, wskazali jako problem brak relacji sąsiedzkich w nowo zasiedlonych budynkach. Mieszkańcy podkreślali, że nie znają sąsiadów, nie budują więzi społecznych – mówiła Ewa Grabarczyk z Biura ds. Rewitalizacji.

Zdaniem autorów projektu niezbędne jest, zatem wypracowanie więzi w tych społecznościach, wspieranie tworzenia się nieformalnych wspólnot, grup sąsiedzkich, nawiązywanie relacji. Działania o charakterze społecznym podjęte w ramach II Pilotażu pozwolą na wypracowanie modelu współpracy z mieszkańcami obszaru rewitalizowanego. Model w założeniu ma zawierać wyodrębnienie czynników pozytywnych jak i negatywnych wpływających na budowanie wspólnot, np. wielkość budynku, liczba lokatorów, średnia wieku i wszystkie inne aspekty, które mogą mieć istotny wpływ na więzi i relacje społeczne. Ponadto ważne będą aktywności edukacyjne i współpraca z mieszkańcami, jak również wypracowanie modelu kompleksowego zarządzania procesami rewitalizacji.

Na realizację programu przeznaczono ponad 4,7 mln zł. W pierwszej fazie nastąpi nabór na stanowiska 8 gospodarzy i 8 latarników społecznych dla pierwszych ośmiu wytyczonych kwartałów rewitalizacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY