REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Łódź rewitalizuje zabytkową szkołę Grohmana. W planach biura

  • Autor: UM Łódź
  • 18 sty 2018 15:46
Łódź rewitalizuje zabytkową szkołę Grohmana. W planach biura
fot. UM Łódź
Łódź rewitalizuje zabytkową szkołę Grohmana. W planach biura
Łódź rewitalizuje zabytkową szkołę Grohmana. W planach biura
Łódź rewitalizuje zabytkową szkołę Grohmana. W planach biura
Łódź rewitalizuje zabytkową szkołę Grohmana. W planach biura

18 stycznia 2017 roku wystartował w Łodzi projekt rewitalizacji zabytkowej szkoły Grohmana. W uroczystym podpisaniu aktu erekcyjnego i ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod zabytkową nieruchomość, która po przebudowie zamieni się w nowoczesny kompleks biurowo-mieszkalny uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz miejskich i samorządowych, parlamentarzyści, władze łódzkich uczelni wyższych, przedstawiciele wojewódzkiego i miejskiego urzędu ochrony zabytków, wykonawcy projektu.

REKLAMA

18 stycznia 2017 roku rozpoczęły się prace rewitalizacyjne zabytkowego kompleksu szkoły Grohmana, zlokalizowanego w środku kwartału ograniczonego ulicami Kilińskiego, Fabryczną, Targową i Tylną. Inwestorem projektu jest Royal Mill Investment Group. Nieruchomość, która docelowo będzie nosiła nazwę Targowa 77, będzie oferować najwyższej klasy przestrzeń biurowo-usługową. W ramach projektu wzniesiony zostanie również kameralny i stylowy budynek mieszkalny w zabudowie wielorodzinnej. Planowana kompleksowa przebudowa i rozbudowa nieruchomości pozwoli przywrócić gospodarcze i społeczne funkcje temu obszarowi miasta i jest prowadzona zgodnie z aktualnymi trendami rewitalizacji Łodzi.

Targowa 77 zapewni inspirującą i komfortową przestrzeń do pracy, życia i spędzania czasu z zachowaniem zabytkowego, stylowego charakteru tej nieruchomości. Stworzy otwartą, atrakcyjną przestrzeń publiczną z której korzystać będą mogli wszyscy mieszkańcy miasta. Projekt przyczyni się również do dalszego rozwoju obszaru Księżego Młyna i jego bezpośredniego otoczenia. – powiedział Jerzy Pietrucha, przedstawiciel inwestora, spółki Royal Mill Investment Group.

Historia Targowej 77 sięga drugiej połowy XIX wieku, kiedy właścicielem gruntów został Ludwik Grohman. Budynek wzniesiono w 1914 roku wg projektu architekta Piotra Brukalskiego jako szkoła przyfabryczna dla dzieci robotników. W 1921 roku nieruchomość nabyło Towarzystwo Akcyjne Wyrobów Bawełnianych Karola Scheiblera. Po drugiej wojnie światowej budynek pełnił rolę szkoły podstawowej, a następnie szkoły specjalnej (SPS nr. 165). W 1972 roku powstała w budynku Wojewódzka Pracownia Dydaktyczno-Techniczna przy Kuratorium Oświaty i Wychowania, przekształcona następnie, w latach 80-tych, w Wojewódzki Ośrodek Politechniczny. W 1996 roku Ośrodek został włączony do Wojewódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, a nazwa zmieniona na łódzkie CDNiKP. Na podstawie decyzji Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 28.07.2008 r. budynek został wpisany do rejestru zabytków pod numerem A/59.

Projekt zakłada przebudowę całości i dobudowanie drugiej kondygnacji nad częścią stanowiącą kiedyś salę gimnastyczną. Powstaną w nim najwyższej klasy powierzchnie biurowe. Od strony wschodniej budynek zyska nową przestrzeń z szybem windowym, umożliwiającym dostęp do parteru i pierwszego piętra bezpośrednio z poziomu terenu. W efekcie powierzchnia biurowa kompleksu Targowa 77 powiększy się o 400 mkw., z 800 do 1.200 mkw. Inwestor przywróci świetność nieruchomości z zachowaniem wszystkich wymogów konserwatorskich.

Pierwszy etap rewitalizacji obejmie m.in. wymianę stropów z drewnianych i stalowo-ceramicznych na żelbetowe, wymianę uszkodzonych elementów drewnianej więźby dachowej, przebudowę ścian i sposobu podparcia schodów przy wejściu do budynku, zamurowanie istniejących i wykonanie nowych otworów drzwiowych, naprawę uszkodzonych fragmentów istniejących murów.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY