REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Łódź walczy o EXPO 2022. To będzie długa i ciężka droga

  • Autor: PAP
  • 15 cze 2016 16:56
Piotrkowska w Łodzi, fot. PTWP

Polska ubiega się o organizację Expo 2022. Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński i prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zgłosili w Międzynarodowym Biurze Wystaw w Paryżu kandydaturę Łodzi. Tematem wiodącym łódzkiego Expo ma być kompleksowa rewitalizacja obszarów miejskich.

REKLAMA

"Rząd Polski podjął decyzję o zaangażowaniu w projekt i kontynuacji planów, które zostały zmaterializowane w postaci przekazania listu notyfikacyjnego do Międzynarodowym Biurze Wystaw (BIE). To decyzja przełomowa dla Polski, ponieważ byłoby to pierwsze Expo w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Z uwagi na specyfikę tej wystawy byłby to wielki bodziec rozwojowy dla Polski i dla Łodzi - miasta, które potrzebuje rewitalizacji" - podkreślił Gliński podczas briefingu w siedzibie BIE.

Jako temat wiodący Expo 2022 Gliński zaproponował kompleksową rewitalizację terenów miejskich; ideę odzwierciedlać ma hasło "City Re:Invented".

Jak wyjaśnił wicepremier złożenie notyfikacji jest początkiem formalnej drogi do organizacji Expo; od momentu wpłynięcia zgłoszenia potencjalni kontrkandydaci mają pół roku na złożenie swoich aplikacji. Potem nastąpi rok rywalizacji, a decyzja BIE zapadnie jesienią 2017 r.

W opinii Glińskiego projekt rewitalizacyjny ma szczególne znaczenie dla Łodzi, gdyż - jak się wyraził - nie będzie to sztuczna wystawa budowana na obrzeżach miasta od podstaw, lecz wystawa ulokowana w centrum miasta i ponad 80 proc. budynków, zawartych w projekcie, będzie potem służyć mieszkańcom; część zostanie skomercjalizowana, aby odzyskać zainwestowane fundusze.

"Rewitalizacja jest wielkim bodźcem rozwojowym; jeśli chodzi o rozwój cywilizacyjny, a także społeczny i kulturowy. To nie tylko budynki i przestrzeń, lecz efekty społeczne i kulturowe" - mówił Gliński.

Wicepremier zaznaczył, że zbyt wcześnie jest mówić o pieniądzach, jakie z budżetu państwa zostaną przekazane na organizację Expo. "Są pewne przymiarki, studium wykonalności, ale decyzja rządu jest teraz taka, by w ciągu pół roku zweryfikować założenia i dotychczasowe obliczenia; wprowadzić je np. do funduszy UE, do różnych ścieżek finansowych" - wyjaśnił.

Zdaniem Glińskiego do 40 proc. zainwestowanych w Expo środków ma szansę na późniejsze skomercjalizowanie. Wicepremier wyraził opinię, że inwestycje powinny zwrócić się także w postaci efektów społecznych i cywilizacyjnych dla Łodzi.

Ambasador Polski Andrzej Byrt przypomniał, że po zgłoszeniu kandydatury do organizacji Expo, Polska - za pośrednictwem swoich przedstawicieli na całym świecie - będzie szukała sojuszników do poparcia w głosowaniu w BIE. Wielka akcja promująca polską kandydaturę już się rozpoczęła i potrwa ok. rok.

"Zaczyna się długa i ciężka droga; ale ja jestem optymistką, jestem silna siłą naszych mieszkańców, którzy uwierzyli w Łódź i chcą zmian w mieście. Z badań wynika, że 90 proc. populacji Łodzi pragnie tej imprezy; rzadko zdarza się tak duże poparcie społeczne" - podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY