REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

"Łódzkie totemy" zwieńczeniem muralowej opowieści

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 18 wrz 2017 09:03
"Łódzkie totemy" zwieńczeniem muralowej opowieści
Łódzkie totemy fot. mat. prasowe
"Łódzkie totemy" zwieńczeniem muralowej opowieści
"Łódzkie totemy" zwieńczeniem muralowej opowieści
"Łódzkie totemy" zwieńczeniem muralowej opowieści

Geometryczne formy i proste znaki graficzne. Na ścianie budynku przy ulicy Jaracza 20 w Łodzi podziwiać będzie można wielkoformatowe i wielobarwne dzieło, które Kasia Breska, artystka z Leeds, stworzyła w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur.

REKLAMA

Kasia Breska jest absolwentką biologii na Uniwersytecie w Toruniu i Akademii Sztuk Pięknych w Bradford, a obecnie mieszka i tworzy w Leeds w Wielkiej Brytanii. Jest członkinią grupy artystycznej East Street Arts, a w kręgu jej zainteresowania są działania artystyczne w przestrzeni publicznej, postrzeganej, jako miejsce relacji pomiędzy architekturą i człowiekiem

– Niezależnie od natury miejsca, w którym tworzy Kasia Breska, zawsze rozpatruje jego specyfikę od strony architektury, ale też historii i kultury, opowiadanej przez mieszkańców – mówi Teresa Latuszewska-Syrda, kurator sekcji sztuk wizualnych festiwalu. – Autorka zwraca uwagę na elementy zastane, dużo fotografuje, przygląda się detalom. Wiedzę o miejscu poszerza patrząc na mapy, plany przestrzenne i, co najważniejsze, przebywając przez pewien czas w danym miejscu – dodaje

Kasia Breska przyjechała do Łodzi pod koniec czerwca, żeby poznać okolicę i poczuć jej ducha, tak, by powstający przy Jaracza 20 mural „Łódzkie totemy” jak najpełniej oddawał podkreślaną przez festiwal wielokulturowość i przestrzeń dialogu przeniesioną na język kreatywny.

­– Street-artowa galeria, jaka powstaje podczas Festiwalu Łódź Czterech Kultur, swoją różnorodnością, barwnością i tak istotną wielokulturowością doskonale wpisuje się w to, jak my postrzegamy Łódź – miasto w którym od kilku lat prężnie rozwija się nasze Centrum Usług Wspólnych – mówi Paweł Pańczyk, Prezes Zarządu Clariant Services (Poland). – Polskie biuro obsługuje klientów i partnerów biznesowych Clarianta z Europy, Bliskiego Wschodu, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Jest to jedno z dwóch tego typu Centrów Clarianta na świecie. Różnorodność językowa i kulturowa wśród naszych pracowników stanowi dla nas ogromny potencjał rozwojowy. Dlatego właśnie doceniamy tego typu inicjatywy w Łodzi, która już w przeszłości była tyglem wielu kultur, a teraz kontynuuje tę tradycję – dodaje.

W tym roku w ramach festiwalu powstało 6 murali. Na ścianie WI-MY oglądamy „Mokosz” – pracę duetu Nomad Clan. Z kolei na ul. Wojska Polskiego 3 znajduje się mural włoskiego artysty Moneyless, a przy Czechosłowackiej 2a wielkoformatowa praca muralisty o pseudonimie Tellas. Działania przy ul. Cmentarnej 3 skończyła już Hyuro, swoje dzieła prezentują Opiemme przy Bojowników Getta 3 i właśnie Kasia Breska przy ul Jaracza 20.

Wszystkie wydarzenia tegorocznej, trwającej do jutra, edycji Festiwalu Łódź Czterech Kultur łączy wspólne hasło: „Alfabet Dialogu”, odwołujące się do rozpisania na nowo opowieści o nowoczesnym i otwartym mieście, czerpiącym siłę z różnorodności i wielokulturowości. Bo przecież Festiwal Łódź Czterech Kultur jest kontynuacją Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, powstałego w 2002 roku z inicjatywy Witolda Knychalskiego i nawiązuje do czterech kultur, które wywarły wpływ na rozwój Łodzi.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY