REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Maciej Zawadzki z KAMJZ: Trzy najlepsze budynki w Polsce to...

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 23 lis 2015 10:42
Maciej Zawadzki z KAMJZ: Trzy najlepsze budynki w Polsce to...
Maciej Jakub Zawadzki, założyciel pracowni KAMJZ
Maciej Zawadzki z KAMJZ: Trzy najlepsze budynki w Polsce to...
Maciej Zawadzki z KAMJZ: Trzy najlepsze budynki w Polsce to...
Maciej Zawadzki z KAMJZ: Trzy najlepsze budynki w Polsce to...
Maciej Zawadzki z KAMJZ: Trzy najlepsze budynki w Polsce to...

O specyfice pracy architekta oraz pozycji zawodu w realiach polskich i zagranicznych rozmawiamy z Maciejem Jakubem Zawadzkim, właścicielem biura KAMJZ. Architekt zdradził nam także, które budynki w Polsce reprezentują według niego najlepszą architekturę.

REKLAMA

Według Macieja Jakuba Zawadzkiego z KAMJZ, wytworzył się w ostatnim czasie szlak dobrej architektury, który prowadzi przez Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Teatr Szekspirowski w Gdańsku, aż do Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Wszystkie projekty, jeśli chodzi o koncept, zaprojektowane zostały przez pracownie zagraniczne…, ale trzeba pamiętać, że przy udziale i dużej współpracy ze strony polskiej.

- Rainer Mahlamäki w kolejnych etapach projektu już współpracował z K&A, a Barozzi Veiga projektowało tutaj, bo pracują u nich Polacy. Nie jest tak, że do Polski wchodzi zagraniczne biuro i odbiera tu pracę naszym architektom - śmieje się architekt. - Zawsze jest jakieś powiązanie - wyjaśnia. - Gdy pracowałem w Kopenhadze w  BIG-u (Bjarke Ingels Group) byłem w pewnym momencie jedynym Polakiem, a teraz jest ich ok. 15. Później, przy okazji konkursu na Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie mieliśmy przyjemność współpracować nie tylko z duńskim biurem, ale i nowojorskimi ekspertami od budowy teatrów Fischer Dachs - mówi Maciej Zawadzki.

Założyciel KAMJZ poleca te trzy obiekty, bo są dobrą architekturą na europejskim, a nawet światowym poziomie, co potwierdza nagroda Miesa van der Rohe dla Filharmonii Szczecińskiej. - MHŻP to obiekt, którym z kolei chętnie się chwalę gościom przyjeżdżającym z zagranicy - mówi.

Czy polskie pracownie mają szanse na tak wielkie osiągnięcia? Zapytaliśmy Macieja Zawadzkiego na jakim poziomie są polskie pracownie na tle zagranicznych.

- Biur polskich, które zaistniały za granicą, realizują projekty za granicą i które byłyby tam rozpoznawane i stale obecne - nie ma dużo - mówi architekt.

- Dzięki naszej współpracy z K&A i połączeniu dorobku dwóch pracowni mamy w portfolio zrealizowane projekty i jesteśmy koncepcyjnie wiarygodni dla zagranicznych inwestorów. Możemy startować w konkursach na realizacje w dużej skali - mówi Maciej J. Zawadzki i wyjaśnia, że startowanie w konkursach polskich i międzynarodowych się różni. - Proces powstawania projektu wygląda inaczej. I nie chodzi o to, że jest gorszy czy lepszy, ale po prostu inny. Zagraniczne pracownie mają inne sposoby projektowania, inne spojrzenie, inne podejście do projektów konkursowych. Wiele polskich biur bierze udział w konkursach zagranicznych ideowych, które nie mają szans na realizację, a służą chyba głównie do tego by się pochwalić udziałem - tłumaczy architekt.

- Polskie biura nie biorą udziału w zagranicznych konkursach, bo jest to większe ryzyko finansowe. Wiąże się ono z rywalizacją z topowymi biurami z całego świata, właściwą perfekcyjną prezentacją projektu, dopracowaniem makiety i wyprodukowaniem dużej ilości materiału. To zajmuje dużo czasu i przekłada się średnio na 14-godzinny, codzienny rytm pracy, czasami łącznie z weekendami - objaśnia specyfikę pracy Maciej Zawadzki i tłumaczy:Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY