REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Magiczny woonerf na Piramowicza w Łodzi

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 15 lip 2016 12:13
Magiczny woonerf na Piramowicza w Łodzi
fot. Skanska
Magiczny woonerf na Piramowicza w Łodzi
Magiczny woonerf na Piramowicza w Łodzi
Magiczny woonerf na Piramowicza w Łodzi
Magiczny woonerf na Piramowicza w Łodzi
Magiczny woonerf na Piramowicza w Łodzi
Magiczny woonerf na Piramowicza w Łodzi
Magiczny woonerf na Piramowicza w Łodzi
Magiczny woonerf na Piramowicza w Łodzi

Centrum Łodzi, mała uliczka pomiędzy Narutowicza i Jaracza, położona w sąsiedztwie pięknej cerkwi prawosławnej p.w. św. Olgi oraz kolorowych kamienic. Całość objęta opieką Miejskiego Konserwatora Zabytków z racji zabytkowego charakteru nawierzchni jezdni z czerwonej kostki, cerkwi oraz kamienicy Rachmila Lipszyca. Piramowicza, bo o niej mowa - jedna z najładniejszych uliczek w Łodzi - zyskała nowy blask.

REKLAMA

Niegdyś zapomniana, teraz pełni funkcję podwórca miejskiego. Za dnia tętni życiem, zaś w nocy każdy odnajdzie tu spokój i pochłonie go klimat tego miejsca. Prace trwały od lipca 2015 r. do kwietnia 2016 r. Inwestycję zrealizował łódzki oddział Skanska, Inwestorem było Miasto Łódź - Zarząd Dróg i Transportu.

Wizja lokalnej społeczności

- Przebudowa ulicy Piramowicza to dla nas szczególny projekt, ponieważ realizowany był z budżetu obywatelskiego. W ramach powierzonego nam zadania przemieniliśmy wizję lokalnej społeczności oraz inwestora w rzeczywistość, przekształcając tę wyjątkową ulicę w podwórzec miejski, tzw. woonerf – mówi Piotr Kozela, menadżer projektu, Skanska. - To przestrzeń miejska, gdzie główny nacisk położono na wysoki poziom bezpieczeństwa, uspokojenie ruchu i wysokie walory estetyczne. Główny układ komunikacyjny służy tu przede wszystkim pieszym i rowerzystom, ale pozostawiona jest także część dla samochodów - wyjaśnia.

Funkcjonalne strefy: rekreacyjna i techniczna

Woonerf na Piramowicza – trzeci w mieście, po Traugutta i 6 Sierpnia – podzielony został na dwie funkcjonalne strefy. Ta bliżej ul. Narutowicza, z placem przed cerkwią św. Olgi, stylizowanymi słupkami i ławkami stalowo-żeliwnymi, ozdobnymi stojakami rowerowymi „retro”, stolikami szachowymi, to strefa reprezentacyjna oraz odtworzoną zabytkową pompą. Natomiast odcinek od strony ul. Jaracza, z miejscami parkingowymi, to tzw. strefa techniczna.

- Przeprowadziliśmy zmiany, dzięki którym ulica jest bardziej przyjazna zarówno dla pieszych i cyklistów, jak i dla kierowców. Chodnik, ulicę i ciągi rowerowe zrównaliśmy do jednego poziomu, co dało więcej przestrzeni – przede wszystkim jest ona komfortowa, bez barier w postaci wyniesionych krawężników. Ponieważ ulica Piramowicza znajduje się w strefie opieki Miejskiego Konserwatora Zabytków częściowo odtworzyliśmy oryginalną nawierzchnię klinkierową w części jezdnej, którą uzupełniliśmy nawierzchnią granitową i betonową w strefach ruchu pieszego – komentuje.

Stylizowane lampy oraz zieleńce

- Całość harmonijnie spinają stylizowane lampy z wysokoprężnymi oprawami metalohalogenkowymi oraz zieleń – 579 ozdobnych krzewów oraz 6 drzew - którą posadziliśmy w specjalnie wykonanych zieleńcach (gazonach granitowych). To klon zwyczajny ‘Royal Red’, irga szwedzka ‘Coral Beauty’ i trzmielina fortune ‘Emeral Gold’. W ramach projektu wykonaliśmy także instalację iluminacji zieleni przy pomocy opraw LED, które zamontowaliśmy w gazonach granitowych – wymienia Piotr Kozela.

Nowa przestrzeń publiczna połączyła funkcje ulicy, deptaku, parkingu oraz miejsca spotkań mieszkańców.

Historyczna pompa perełką woonerfu

- Najciekawszym elementem projektu było odtworzenie XIX-wiecznej zabytkowej pompy wodnej – niezwykle pięknej, ale też użytecznej ozdoby przestrzeni na Piramowicza – podkreśla Piotr Kozela ze Skanska. - Odlew wykonaliśmy na podstawie elementów trzech pomp znajdujących się w Łodzi na Księżym Młynie, w Ozorkowie i przy ul. Przędzalnianej. Ten ozdobny element małej architektury zamontowaliśmy na początku podwórca od strony Narutowicza. Mieszkańcy i turyści mogą teraz pobierać wodę z łódzkich wodociągów, która nadaje się do picia - dodaje.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY