REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Małopolskie ratowanie zabytków

  • Autor: PAP
  • 22 mar 2016 15:32
Małopolskie ratowanie zabytków
Kraków

Samorząd województwa małopolskiego przeznaczył 1,8 mln zł na wsparcie prac konserwatorskich i restauratorskich prowadzonych w obiektach wpisanych do wojewódzkiego rejestru zabytków. Pozwoli to na realizację 88 zadań w całym regionie.

REKLAMA

Pieniądze rozdzielono w ramach konkursu "Ochrona zabytków Małopolski". O dotację mogły ubiegać się podmioty będące właścicielami zabytków. Wśród tegorocznych beneficjentów znalazły się parafie, zgromadzenia i klasztory, gminy wyznaniowe, organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego oraz osoby prywatne.

Pieniądze z budżetu województwa małopolskiego pozwolą m.in. na przeprowadzenie prac budowlanych (wzmocnienia i izolacje fundamentów, konstrukcji ścian, konserwacje więźb dachowych, wymiany pokrycia dachów), konserwacje ruchomości (obrazów, polichromii, ołtarzy, ambon, rzeźb) oraz prowadzenie badań, przygotowanie projektów i dokumentacji konserwatorskich.

Dzięki wsparciu z budżetu województwa możliwe będzie m.in. kontynuowanie prac konserwatorskich obiektów znajdujących się na liście zabytków światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego UNESCO - m.in. świątyń w Binarowej i Kwiatoniu. Przeprowadzona zostanie też konserwacja polichromii w synagodze w Bobowej, remonty ikonostasów w cerkwiach południowo-wschodniej części regionu, czy odbudowa i zagospodarowanie zamku w Dobczycach.

Największą dotację - 60 tys. zł otrzymała parafia w Łukowicy na kontynuację prac w drewnianym kościele pw. św. Andrzeja Apostoła z XVI w. Po 50 tys. zł otrzymały parafie w: Nowym Wiśniczu na prace konserwatorskie plebanii z XVII w., Starym Wiśniczu na konserwację renesansowych polichromii, Borzęcinie na konserwację dwóch ołtarzów z XVIII i XIX w. oraz Trzebuni na konserwację barokowego ołtarza głównego.

Do rejestru zabytków województwa małopolskiego wpisanych jest ponad 3 tys. obiektów. Wśród nich znajdują się kościoły i klasztory, zamki, fortyfikacje i zespoły obronne, pałace i dwory, zabytkowe domy, zabytki techniki oraz budynki użyteczności publicznej. Wiele z nich wymaga zabezpieczenia, remontu bądź konserwacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY