REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Manufaktura jako jedyny tak wysoko oceniony zabytkowy obiekt

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 06 lis 2014 15:58
Manufaktura jako jedyny tak wysoko oceniony zabytkowy obiekt
Manufaktura, Łódź, fot. manufaktura.com

Audytorzy BREEAM po raz kolejny przyznali Manufakturze certyfikat Excellent w zakresie Building Management oraz podwyższyli stopień wyróżnienia do tego samego poziomu w kategorii Asset Rating. Manufaktura znalazła się zatem w czołówce proekologicznych budynków w Polsce. Jednocześnie jest jedynym tak wysoko ocenionym zabytkowym obiektem. Przypomnijmy, że projekt architektoniczny łódzkiej Manufaktury powstał w pracowni SUD Architekt Polska.

REKLAMA

Stworzenie obiektu spełniającego tak wysokie wymagania ekologiczne i ekonomiczne, stawiane przez organizację przyznającą wyróżnienie, nie było łatwe. - Już w fazie koncepcyjnej uwzględniał wykorzystanie proekologicznych rozwiązań. Na etapie jej budowy dołożono wszelkich starań, by zastosowane zostały najnowsze technologie. Po dwóch latach od ostatniej oceny odnotowaliśmy wzrost punktacji w każdym obszarze biorącym udział w procesie certyfikacji. W kategorii Asset Rating brane pod uwagę są m.in. komfort użytkowników, zużycie energii, gospodarka wodno-ściekowa, zarządzanie odpadami, wykorzystanie terenu oraz innowacyjność. Kompleks mieści się w zabytkowej XIX-wiecznej fabryce Izraela Poznańskiego i obecnie jest jedynym tego typu obiektem odznaczonym tak wysoką notą. Manufaktura zdobyła 74 punkty na 100 możliwych - mówi Sławomir Murawski, Dyrektor Manufaktury. Jej zarządcą jest firma Apsys, której jedną z podstawowych zasad jest wprowadzanie rozwiązań odpowiadających najwyższym standardom i trendom ekologicznym. Podwójny certyfikat na poziomie Excellent w Polsce oprócz Manufaktury otrzymała jedynie, kierowana również przez dewelopera, galeria handlowa w Gorzowie. Apsys od początku swojej działalności aktywnie angażuje się w kwestie związane z ochroną środowiska. Ukonorowaniem tych starań są liczne wyróżnienia m.in. nagroda dla najlepszego zarządcy w konkursie CEE Retail Real Estate Awards 2013. Proekologiczne działania wspiera też właściciel kompleksu - Union Investment Real Estate AG.

Za jeden ze swoich priorytetów Manufaktura uznaje bezpieczeństwo użytkowników obiektu. Działające przez 24h monitoringi, systemy przeciwpożarowe, w tym bezpośrednie połączenie ze strażą pożarną sprawiły, że budynek otrzymał ocenę bardzo dobrą. O wysokiej punktacji zdecydowało więcej czynników, między innymi regularne wprowadzanie udogodnień dla cyklistów. W ciągu ostatnich dwóch lat podwojono liczbę miejsc parkingowych dla rowerów. Obecnie dostępnych jest ich 416, z czego 80 w strefie strzeżonej. Nowością jest także specjalna przebieralnia dla rowerzystów.

Znaczenie ma również bliskość przystanków transportu publicznego oraz szeroki wachlarz punktów usługowych ulokowanych na terenie Manufaktury, takich jak poczta, banki, szewc, skrytki pocztowe czy duży wybór lokali gastronomicznych. Wiele pracy włożono również w aranżację terenów zielonych. Systematycznie dosadzane są i pielęgnowane rośliny, a w planach budowy nowych obiektów uwzględniane są kolejne elementy zieleni. Na powstającym parkingu ustawionych będzie 80 donic z bluszczem, który docelowo rozrośnie się zajmując większość powierzchni zewnętrznych ścian budynku.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY