REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Mariusz Ścisło: Wyzwólmy się z kompleksu budowania wieżowców

  • Autor: Emilia Wiśniewska, Propertydesign.pl
  • 05 sie 2015 11:37
Mariusz Ścisło: Wyzwólmy się z kompleksu budowania wieżowców
architekt Mariusz Ścisło, prezes SARP i założyciel pracowni FS&P Arcus

Niedawno powołana została Rada Architektury i Przestrzeni Publicznej Warszawy. Zasiada w niej m.in. architekt Mariusz Ścisło, prezes SARP i założyciel pracowni FS&P Arcus. Jakie potrzeby ma według architekta nasza stolica? Czy ciąży nad nią fatum? Co jest oczywistą koniecznością?

REKLAMA

- Warszawa, mimo olbrzymiej przemiany w ostatnich kilku latach, ma jeszcze miejsca, które są pozostałością traumy lat 40-tych. W środku miasta jest olbrzymia przestrzeń niezagospodarowanego centrum z pustką Palcu Defilad i dominantą PKiN. To jakieś stalinowskie fatum – po 23 latach od pierwszego konkursu na centrum, po kilku latach różnych prób zabudowy Placu - mówi architekt Mariusz Ścisło, prezes SARP i założyciel pracowni FS&P Arcus.

Wkrótce gotowy będzie projekt znakomitego amerykańskiego architekta Thomasa Pfeifera – wybranego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej na autora nowej wersji MSN na Placu Defilad. - Realizacja MSN wymaga, aby pozostałe fragmenty tej przestrzeni mogły być tym miejscem, które identyfikowałoby się z nazwą Centrum, z placem Centralnym, z budynkiem Teatru Muzycznego, galeriami, sklepami, obiektami życia miejskiego - wskazuje na charakter miejsca architekt.

Wisła nadzieją dla Warszawy

Warszawa zwróciła się ku Wiśle. Ciekawe projekty, które tu powstają zbliżają miasto do rzeki, z zakończonymi właśnie bulwarami na wysokości Starego Miasta.

- Chciałbym widzieć kontynuację tych projektów od Nowego Miasta po Cypel Czerniakowski, jako przestrzeń rekreacji, sportu, z drogami rowerowymi, z obiektami uzupełniającymi funkcje społeczne i kulturalne jaką już pełni Centrum Kopernikańskie i Biblioteka Uniwersytecka - wyznaje architekt.

Mariusz Ścisło przyznaje, że w codziennej gehennie korków samochodowych o potrzebie budowy nowych mostów dla Warszawy nie trzeba nikogo przekonywać. Architekt uważa za zły pomysł, aby zamknąć centrum Warszawy i wprowadzić opłaty za wjazd do centrum, a przez to skazać zwykłych mieszkańców na jazdę komunikacją zbiorową czy rowerami - co niestety w naszym klimacie wygodne jest przez ok. 3 miesiące w roku.

Czekamy na plany III linii metra

Według Ścisło most na osi Placu Wilsona wydaje się coraz bardziej konieczny, nawet po dokończeniu obwodnicy z południowym fragmentem autostrady. Rozbudowa II linii metra jest konieczną oczywistością. - Czekamy na plany III linii - dodaje Ścisło.

Mariusz Ścisło podkreśla, że nadszedł również czas na decyzje o planowanej rozbudowie Muzeum Narodowego, jak wreszcie Muzeum Wojska Polskiego znajdzie swe lokum na Cytadeli w pokonkursowym nowym obiekcie.

Rewitalizacja Pragi i zakompleksione centrum

Plany rewitalizacji Pragi są według prezesa SARP interesującym programem wykreowania równowagi miasta po obu stronach rzeki, z nową zabudową mieszkaniową, nasycanych obiektami kultury (Muzeum Pragi, nowy Budynek Simfonia Varsovia). - Jest tu miejsce na dobre osiedla, z zabudową terenów Portu Praskiego czy sąsiedztwa kultowego już Soho Faktory - dodaje architekt.

- Głosy o racjonalnej zabudowie z wykorzystaniem pustej przestrzeni wewnątrz miast, jako przeciwdziałanie rozlewania się zabudowy na tereny rolne (Warszawa też ma takie) w przypadku stolicy też mają uzasadnienie - mówi Mariusz Ścisło. - Zabudowa poprzemysłowych, wyposażonych w infrastrukturę terenów pozwoli na bardziej racjonalną gospodarkę przestrzenią, bez wydłużania kosztowej sieci infrastruktury i dróg komunikacyjnych. Jeśli potrafimy przy tym zapewnić równowagę pomiędzy intensywną zabudową a miejscami dobrze urządzonej przestrzeni publicznej, z zielonymi terenami i dobrą zharmonizowaną architekturą - podkreśla architekt.

- I może wtedy wyzwolimy się z prowincjonalnego kompleksu budowy następnych wieżowców, na rzecz trochę mniejszej skali, ale za to w dobrym wykonaniu i z humanizującą urbanistyką miasta - konkluduje Mariusz Ścisło.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY