REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Matrix architekta

  • Autor: Anna Liszka, Propertydesign.pl
  • 08 maj 2015 10:41
Matrix architekta
fot. Fotolia
Matrix architekta
Matrix architekta
Matrix architekta
Matrix architekta
Matrix architekta
Matrix architekta
Matrix architekta
Matrix architekta
Matrix architekta
Matrix architekta
Matrix architekta
Matrix architekta
Matrix architekta
Matrix architekta
Matrix architekta

Długie godziny spędzone nad stołem kreślarskim z kalką to już przeszłość. Architekt wyposażony w skaner i drukarkę 3D realizuje coraz bardziej spektakularne projekty. W organizacji pracy i kontakcie z klientami pomagają mu aplikacje.

REKLAMA

Ostatnie dekady dla branży architektonicznej to nie tyle ewolucja, co rewolucja. Zakres zadań powierzanych architektom wciąż się zwiększa, rośnie też presja związana z czasem realizacji projektów i konkurencją. Wszystko to wymusza wprowadzanie nowych rozwiązań i innowacyjnych technologii.

Bo klient ma znaczenie

Dziś architekt nie może być już tylko dobrym inżynierem. Otoczenie wymaga, aby był również sprzedawcą, product managerem i finansistą. – Nie tylko projektujemy obiekty. Proponowane przez nas rozwiązania włączane są w szersze procesy biznesowe – zauważa Anna Buczak, Head of Architects, ARS Retail+Shopfitting.

Naprzeciw wychodzą specjalistyczne aplikacje. Ich oferta jest naprawdę szeroka, ale – jak podkreślają architekci – wiele jest dostępnych tylko w języku angielskim i nie jest przeznaczonych typowo dla biur projektowych, ale ogólnie do małych i średnich firm. Zdarza się, że są przeładowane funkcjami, mało przyjazne. Dodatkowo są raczej dla specjalistów, a mniej służą do komunikacji z klientami. Dlatego architekci sami wzięli się za tworzenie narzędzi, które pomogłyby im w organizacji pracy biura projektowego i kontaktowania się z klientami. Przykładem jest aplikacja autorstwa Joanny Zawickiej. Stworzyła produkt na miarę, który dziś pomaga w zarządzaniu nie tylko jej pracowni.

Milowy krok

Ale technologia jest dziś wykorzystywana przede wszystkim do pracy nad samymi projektami. Do niedawna duża ilość danych, które architekt musiał umiejętnie przetworzyć i wykorzystać w procesie projektowania, stanowiła nie lada wyzwanie. Kamieniem milowym dla branży było wprowadzenie do pracowni oprogramowania BIM (ang. Building Information Modeling). – BIM umożliwia tworzenie dokumentacji projektowej, bazującej na jednym trójwymiarowym pliku źródłowym obiektu, dostępnym dla całego wielobranżowego zespołu projektowego – tłumaczy Dominik Darasz, architekt i partner w Horizone Studio. Dzięki temu pozwala na stałą kontrolę, synchronizację wprowadzanych zmian, eliminację kolizji i minimalizację błędów. A przede wszystkim drastycznie skraca czas pracy.

Architekci z pracowni Retail & Development podkreślają, że całym urokiem narzędzia jest fakt, że projekt staje się modelem wirtualnym, w którym działają projektanci różnych branż. Dzięki temu możliwa jest dużo sprawniejsza koordynacja międzybranżowa. Po pierwsze sprawniej działamy, a po drugie eliminujemy potencjalne błędy pojawiające się w procesie projektowania – wyjaśnia Marcin Iwaszkiewicz, architekt i współwłaściciel Retail & Development.

Dobrym przykładem użycia innowacyjnej technologii w dziedzinie projektowania fasad jest nowy system fasad parametrycznych Schüco. – To kompletna platforma cyfrowo - technologiczna pozwalająca po raz pierwszy w historii na łatwe projektowanie oraz ekonomiczną i precyzyjną produkcję fasad 3D nawet o bardzo skomplikowanych kształtach – zdradza dr inż. Andrzej Polijaniuk, dyrektor ds. marketingu i produktu, Schüco International Polska.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY