REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Mazowiecki konserwator zaskakuje. Pawilon Emilia trafił do ewidencji zabytków

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 03 sty 2017 12:38
Mazowiecki konserwator zaskakuje. Pawilon Emilia trafił do ewidencji zabytków
Pawilon Emilia w nowej lokalizacji, fot BBGK Architekci
Mazowiecki konserwator zaskakuje. Pawilon Emilia trafił do ewidencji zabytków
Mazowiecki konserwator zaskakuje. Pawilon Emilia trafił do ewidencji zabytków

Mazowiecki Konserwator Zabytków wpisał w grudniu na ewidencję zabytków Pawilon Emilia w Warszawie. To zaskakująca decyzja, bowiem budynek jest obecnie na etapie... rozbiórki.

REKLAMA

Zdaniem przedstawicieli Griffin Real Estate, decyzja konserwatora jest niezgodna z prawem. Firma już się od niej odwołała.

- Decyzja jest nieprawomocna. Spółka z grupy Griffin Real Estate jako użytkownik wieczysty nieruchomości i właściciel położonego na niej pawilonu „Emilia” podjęła kroki prawne w celu uchylenia tej decyzji, jako wydanej z naruszeniem szeregu przepisów prawa - tłumaczy Grzegorz Indulski przedstawiciel Griffin Real Estate.

Griffin planuje w miejscu pawilonu nowy wieżowiec. Powstanie budynek o charakterze biurowym, ewentualnie biurowiec z funkcją hotelową. Właśnie opcja budynku biurowego z częścią hotelową jest mocna rozważona przez inwestora, ale wiele zależy od przyszłych partnerów. Wieżowiec ma osiągnąć wysokość co najmniej 150 metrów. Nad projektem pracuje konsorcjum kilku firma architektonicznych.

- Firma mając ostateczne pozwolenie na rozbiórkę, wsłuchując się w głosy organizacji społecznych i warszawiaków zawarła z miastem bezprecedensowe porozumienie, na mocy którego realizuje i finansuje kwotą idącą w miliony złoty operację demontażu, przeniesienia pawilonu w nowe, prestiżowe miejsce. Odbywa się to pod nadzorem stołecznego konserwatora zabytków. Wszystko po to, aby uratować i należycie wyeksponować pawilon, jako ciekawy przykład architektury modernizmu. Griffin to firma przywracająca do życia unikatowe przestrzenie miejskie, czego najlepszym przykładem jest odbudowa Hali Koszyki - mówi Grzegorz Indulski.

Obecna procedura przenosin zakłada ulokowanie obiektu w nowym miejscu – na Placu Defilad od strony ul. Świętokrzyskiej. Jej realizacja może nie tylko uchronić Pawilon przez planowaną rozbiórką, ale również pomóc uzupełnić program funkcjonalny projektowanych instytucji kultury – MSN i TR oraz Parku Świętokrzyskiego. Pracownia BBGK wykonała kosztorys jak również szczegółową analizę inżynieryjną i logistyczną.

W rozmowie z mediami swoje zaskoczenie decyzją wojewódzkiego konserwatora wyraził stołeczny konserwator zabytków.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY