REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Mazury zyskają 300 km ścieżek rowerowych

  • Autor: PAP
  • 13 lis 2015 10:33
Mazury zyskają 300 km ścieżek rowerowych
fot. Olli Henze, flickr.com

Mazurskie samorządy opracowują trasy sieci ścieżek rowerowych. Projekty techniczne wszystkich szlaków dla rowerzystów mają powstać w przyszłym roku.

REKLAMA

Mazurskie samorządy, które działają w Stowarzyszeniu Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 opracowują przebieg tras rowerowych w swoich gminach. Trasy te, nazywane Mazurską Pętlą Rowerową, miejscami będą się łączyły z biegnącą przez Polskę Wschodnią trasą Green Velo, będą też poprowadzone w taki sposób, by pokazywały najciekawsze miejsca okolicy. Mają być spójnie oznaczone, a na każdej z tras będą miejsca odpoczynku dla cyklistów. W sumie w mazurskich gminach ma powstać 300 km ścieżek rowerowych.

Węgorzewo, które chce być rowerową stolica Mazur, już zdecydowało, że zbuduje ścieżkę wokół miasta, nad brzegiem Święcajt, a także do Sztynortu, czy Pozezdrza. "Już teraz odwiedza nas sporo rowerzystów, mamy nadzieję, że będzie ich jeszcze więcej" - powiedział burmistrz Węgorzewa Krzysztof Piwowarczyk.

Mazurskie samorządy ścieżki rowerowe będą budować w porozumieniu z Lasami Państwowymi, Generalną Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Zarządem Dróg Wojewódzkich, powiatami oraz powiatowymi zarządami dróg. "Chodzi o to, że czasami ścieżki trzeba poprowadzić po terenie, który nie jest własnością gminy, ale innych instytucji. Stąd konieczność współpracy" - powiedział PAP burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski. To właśnie w tym mieście mieści się siedziba Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie.

Jakubowski poinformował, że w przyszłym roku samorządy będą chciały stworzyć projekty wszystkich tras rowerowych w gminach. "Plany maja powstać w pakiecie, ale realizować je będziemy etapami od 2017 roku" - dodał.

Szacowany koszt budowy ponad 300 km ścieżek rowerowych na Mazurach wynosi ponad 50 mln zł, z czego 40 mln zł samorządowcy mają zagwarantowane w nowym Programie Operacyjnym Warmii i Mazur.

W ocenie samorządowców zbudowanie profesjonalnego szlaku rowerowego pozwoli na pokazanie cennych przyrodniczo miejsc i jednocześnie ochroni je przed "nieskoordynowanym ruchem turystycznym". Trasy rowerowe mają też przysłużyć się rozwojowi gospodarstw agroturystycznych, lokalnych restauracji, czy małych sklepików.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY