REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Mazury zyskają 300 km ścieżek rowerowych

  • Autor: PAP
  • 13 lis 2015 10:33
Mazury zyskają 300 km ścieżek rowerowych
fot. Olli Henze, flickr.com

Mazurskie samorządy opracowują trasy sieci ścieżek rowerowych. Projekty techniczne wszystkich szlaków dla rowerzystów mają powstać w przyszłym roku.

REKLAMA

Mazurskie samorządy, które działają w Stowarzyszeniu Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 opracowują przebieg tras rowerowych w swoich gminach. Trasy te, nazywane Mazurską Pętlą Rowerową, miejscami będą się łączyły z biegnącą przez Polskę Wschodnią trasą Green Velo, będą też poprowadzone w taki sposób, by pokazywały najciekawsze miejsca okolicy. Mają być spójnie oznaczone, a na każdej z tras będą miejsca odpoczynku dla cyklistów. W sumie w mazurskich gminach ma powstać 300 km ścieżek rowerowych.

Węgorzewo, które chce być rowerową stolica Mazur, już zdecydowało, że zbuduje ścieżkę wokół miasta, nad brzegiem Święcajt, a także do Sztynortu, czy Pozezdrza. "Już teraz odwiedza nas sporo rowerzystów, mamy nadzieję, że będzie ich jeszcze więcej" - powiedział burmistrz Węgorzewa Krzysztof Piwowarczyk.

Mazurskie samorządy ścieżki rowerowe będą budować w porozumieniu z Lasami Państwowymi, Generalną Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Zarządem Dróg Wojewódzkich, powiatami oraz powiatowymi zarządami dróg. "Chodzi o to, że czasami ścieżki trzeba poprowadzić po terenie, który nie jest własnością gminy, ale innych instytucji. Stąd konieczność współpracy" - powiedział PAP burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski. To właśnie w tym mieście mieści się siedziba Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie.

Jakubowski poinformował, że w przyszłym roku samorządy będą chciały stworzyć projekty wszystkich tras rowerowych w gminach. "Plany maja powstać w pakiecie, ale realizować je będziemy etapami od 2017 roku" - dodał.

Szacowany koszt budowy ponad 300 km ścieżek rowerowych na Mazurach wynosi ponad 50 mln zł, z czego 40 mln zł samorządowcy mają zagwarantowane w nowym Programie Operacyjnym Warmii i Mazur.

W ocenie samorządowców zbudowanie profesjonalnego szlaku rowerowego pozwoli na pokazanie cennych przyrodniczo miejsc i jednocześnie ochroni je przed "nieskoordynowanym ruchem turystycznym". Trasy rowerowe mają też przysłużyć się rozwojowi gospodarstw agroturystycznych, lokalnych restauracji, czy małych sklepików.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY