REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Meleksy i słuchowiska o zabytkach - Kraków ogłasza konkurs

  • Autor: PAP
  • 12 mar 2018 16:00
Meleksy i słuchowiska o zabytkach - Kraków ogłasza konkurs
fot. pixabay

Władze Krakowa ogłosiły konkurs na przewozy osób meleksami na terenie Parku Kulturowego. Po tym jak Rada Miasta znowelizowała przepisy dotyczące tego parku, po Starym Mieście ma się poruszać maksymalnie 70 takich pojazdów, a identyfikatory dla każdego z nich będą wydawane na rok.

REKLAMA

Obecnie w Krakowie jest ok. 200 meleksów. Pojazdy te są wykorzystywane do przewożenia turystów, którzy zwiedzają Stare Miasto i Kazimierz. W trakcie podróży mogą oni - w wybranym języku - wysłuchać informacji o najważniejszych zabytkach.

Oferty w konkursie będą przyjmowane do 11 kwietnia. Powinny zawierać zdjęcia pojazdu, dokumenty poświadczające jego wiek oraz sprawność techniczną (wydane przez stację kontroli pojazdów lub producenta).

Prowadzący usługi mają też złożyć oświadczenie, że informacje przekazywane podczas przewożenia turystów będą: poprawne językowo i merytorycznie, nie będą zawierać treści powszechnie uważanych za wulgarne, obraźliwe, sprzeczne z prawem lub dobrymi obyczajami, obrażające uczucia religijne lub dyskryminujące.

Jak powiedział PAP Dariusz Nowak z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa regulacje ograniczające liczbę meleksów są możliwe w oparcie o ustawę o ochronie zabytków, która pozwala na terenie Parku Kulturowego ograniczyć różnego rodzaju działalność gospodarczą.

"Wszystkie pojazdy uczestniczące w konkursie muszą spełnić obligatoryjne wymagania, określone w uchwale Rady Miasta o Parku Kulturowym Stare Miasto. Są to warunki techniczne i wizualne. Pojazdy mają mieć określone gabaryty, posiadać maksymalnie 8 miejsc, pasy bezpieczeństwa, hamulce i oświetlenie, być utrzymane w jednolitej kolorystyce określonej w uchwale i odpowiednio oznakowane" - powiedział PAP Nowak.

"Jako kryteria ocenne w konkursie wprowadzono wiek pojazdu i liczbę miejsc siedzących. Im pojazd +młodszy+, tym lepiej punktowany, im mniej miejsc, tym więcej punktów. Ma to na celu promowanie najnowocześniejszych pojazdów, a przy tym o jak najmniejszych gabarytach" - dodał Nowak. Maksymalny wiek pojazdu to 60 miesięcy.

Po wyborze najkorzystniejszych ofert komisja konkursowa wezwie przedsiębiorców do okazania pojazdów i będzie sprawdzać, czy ich rzeczywisty stan techniczny i wizualny oraz wyposażenie zgadza się z opisanym w ofercie.

Miasto chce rozstrzygnąć konkurs do 11 czerwca.

Identyfikatory uprawniające do poruszania się po obszarze Parku Kulturowego Stare Miasto otrzyma pierwszych 70 zaoferowanych pojazdów, które otrzymają największą liczbę punktów. W przypadku takiej samej punktacji decydująca będzie kolejność zgłoszeń.

Kontrolę - w jaki sposób świadczone są usługi i czy pojazd ma wymagany identyfikator - będą prowadzić strażnicy miejscy oraz upoważnieni pracownicy Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Meleksy poruszające się poza Parkiem Kulturowym Stare Miasto nie będą musiały mieć identyfikatorów.

Zdaniem Grzegorza Kompy prezesa Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pojazdów Ekologicznych, które reprezentuje kilkudziesięciu przedsiębiorców oferujących w Krakowie przewozy pojazdami o napędzie elektrycznym, ogłoszenie konkursu na dostęp do drogi publicznej jest "niedopuszczalne". "Radni w głosowaniu przyjęli takie rozwiązanie, nie znając podstaw prawnych" - mówił PAP Kompa.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY