REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Metalohalogenkowe lampy zyskują coraz większą popularność

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 06 sie 2014 16:17
Metalohalogenkowe lampy zyskują coraz większą popularność
fot. wrocławskie Ogrody Hallera

Zewnętrzne oświetlenie budynków powinno wyróżniać się długim działaniem i wysoką wydajnością świetlną. Efekt ten można osiągnąć za pomocą lamp metalohalogenkowych.

REKLAMA

Lampy metalohalogenkowe najczęściej stosowane są one w galeriach handlowych oraz jako źródło światła reklam wielkoformatowych. Sprawdzają się także w przypadku oświetlenia chodników czy dróg dojazdowych do budynków. Mogą być też zastosowane w funkcji całonocnego światła w częściach wspólnych, wewnątrz budynków.

W teorii...

Barwy światła są bardzo ważne nie tylko ze względu na estetykę. Należy zwrócić uwagę także na odbiór oświetlonego obszaru przez ludzkie oko w widzeniu zmierzchowym. Białe światło współczesnych lamp MH i świetlówek nie zaburza odbioru kolorystyki otoczenia, wpływa więc na widoczność i bezpieczeństwo chociażby na parkingach, dzięki temu, że zwiększa wydajność wzrokową. Kolejnym ważnym elementem systemu zewnętrznego oświetlenia jest wskaźnik oddawania kolorów otoczenia – im wyższy, tym bardziej naturalne wydają się korytarz, klatka schodowa lub parking. W przypadku lampy MH czynnik ten wynosi ok. Ra ≥ 80. Wyższe wartości są wykorzystywane w np. w przemyśle tekstylnym, gdzie rozróżnianie barw odgrywa zasadniczą rolę.

 W praktyce...

Lampy metalohalogenkowe dają białe światło, które nie zakłóca naturalnego nocnego krajobrazu. Warto pamiętać, że im lepiej oddaje ono barwy otoczenia, tym jest efektywniejsze, co wpływa na ograniczenie kosztów eksploatacji.

Przykładem tego typu rozwiązania mogą być wrocławskie Ogrody Hallera. Wyróżniająca się architektonicznie inwestycja, wymaga spójnego z koncepcją oświetlenia. Zastosowanie znalazły tutaj oprawy nora używane w systemach oświetlenia zabytkowych części miast czy obiektów sakralnych. W połączeniu z nowoczesną koncepcją budownictwa tworzą one unikalne połączenie. Ważna jest jednak nie tylko estetyka, ale także funkcjonalność i energooszczędność. – Dobrym rozwiązaniem dla osiedli jest wybór chłodnych źródeł światła, które są bardziej efektywne. Dlatego właśnie lampy metalohalogenkowe są odpowiednie do iluminacji strategicznych punktów terenu wokół budynku i w jego wnętrzu – wyjaśnia Andrzej Nowak z firmy produkującej oświetlenie Luxan. Tego typu lampy stają się wydajniejsze przy obniżeniu poziomu natężenia oświetlenia – dodaje.

System oświetlenia zewnętrznego współcześnie odgrywa istotną rolę. Barwy światła czy wydajność energetyczna i świetlna to cechy lamp metalohalogenkowych i tym samym elementy dobrego planu iluminacji zewnętrznej nowoczesnej przestrzeni miejskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY