REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Miasta czekają na wejście w życie ustawy. Potem usuną pomniki

  • Autor: PAP
  • 02 maj 2016 09:11
Miasta czekają na wejście w życie ustawy. Potem usuną pomniki
Szczecin, fot. Pixabay

Zachodniopomorskie miasta czekają na wejście w życie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Usunięte zostaną również pomniki budzące kontrowersje.

REKLAMA

W stolicy Pomorza Zachodniego nie ma jeszcze gotowej listy nazw ulic do zmiany. "Miasto będzie się mogło ustosunkować do zapisów ustawy, kiedy zacznie ona obowiązywać" - powiedział Piotr Zieliński ze szczecińskiego magistratu. "Dalsze postępowanie, co do zmian nazw ulic będzie jednak uzależnione od ustaleń z Instytutem Pamięci Narodowej" - dodał Zieliński.

W szczecińskim magistracie trwają także prace nad usunięciem pomnika wdzięczności Armii Czerwonej na pl. Żołnierza i pomnika zdobywców Szczecina przy ul. Nehringa. Jak poinformował Zieliński, pomniki mają być usunięte z tych miejsc w 2017 r.

Samorządy będą miały rok na usunięcie z przestrzeni publicznej nazw upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia i daty symbolizujące komunizm lub propagujące go - zdecydował na początku kwietnia Sejm uchwalając ustawę regulującą tę kwestię.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY