REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Miasta przyszłości stają się teraźniejszością

  • Autor: wnp.pl
  • 07 kwi 2015 11:03
Miasta przyszłości stają się teraźniejszością
fot. Fotolia

O udanych, światowych przykładach realizacji smart cities trudno wciąż mówić używając popularnego sformułowania "miasta przyszłości", bo stały się już teraźniejszością - podkreślają specjaliści.

REKLAMA

Smart city to nie tylko idea budowania infrastruktury inteligentnego miasta, zwiększającej komfort życia mieszkańców. To także narzędzia pozwalające na obniżanie kosztów jej utrzymania.

Smart city wiąże się przede wszystkim z inwestycjami w infrastrukturę informatyczną. To właśnie zmiany w jej zakresie pozwalają na centralizację kontroli nad infrastrukturą miejską i współdzielenie informacji pomiędzy różnymi centrami. W praktyce oznacza to m.in. zwiększone możliwości zarządzania siecią wodociągową, ściekami, systemami oświetlenia ulic i budynków, fontannami czy systemami nawadniania.

Dzięki inteligentnym rozwiązaniom kontrolować można także zanieczyszczenie środowiska, sieć transportu oraz lotniska. Inteligentne miasto to także inteligentne budynki m.in. administracji publicznej, w których za pośrednictwem systemów z zakresu automatyki budynkowej można np. dokładnie monitorować i modelować zużycie energii.
- Inteligentne miasta i budynki to nie "szklane domy", ale realne, istniejące instalacje. Wiele z rozwiązań stosowanych do tej pory z powodzeniem w dziedzinie automatyki przemysłowej można przenieść na grunt automatyki budynkowej, która zazwyczaj tworzona jest z myślą o konkretnych projektach.

Więcej na wnp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY