REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Miasto Jest Nasze apeluje o zrównoważony rozwój Żerania

  • Autor: PAP
  • 06 mar 2018 16:47
Miasto Jest Nasze apeluje o zrównoważony rozwój Żerania
fot. shutterstock

Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze oraz warszawscy społecznicy wystosowali list otwarty do wiceprezydenta Warszawy Michała Olszewskiego ws. przyszłości terenów nad Kanałem Żerańskim. Apelują w nim m.in. o "zrównoważony rozwój Żerania".

REKLAMA

Przedstawiciele inicjatywy "Ocalmy Tereny nad Kanałem Żerańskim" wraz ze stowarzyszeniem Miasto Jest Nasze w liście do Olszewskiego podkreślili, że "Żerań to ostatnia w okolicy enklawa zieleni, element korytarza ekologicznego, a także wyjątkowo wartościowy przyrodniczo obszar, który powinien stać się terenem zieleni urządzonej, wpisując się w koncepcję zagospodarowania terenów nad Kanałem Żerańskim - opartą o zieleń i naturalną przyrodę".

Postulują m.in. o "rozwój obszaru Portu Żerańskiego ukierunkowany na stworzenie terenu zieleni urządzonej i ochronę wartości przyrodniczej oraz wspieranie sportu i rekreacji przy jednoczesnym ograniczeniu ekspansji zabudowy mieszkaniowej".

"Obecnie na Żeraniu jest ogromna wycinka drzew i dewastacja przyrody" - podkreślił działacz społeczny Mateusz Senko podczas wtorkowej konferencji prasowej. Według niego "miasto powinno skupić się na odtworzeniu tych terenów zielonych i zagospodarowaniu całości Kanału Żerańskiego, w tym także Portu Żerańskiego". "Żeby stworzyć tam teren o charakterze naturalnego parku; żeby budować ten potencjał przyrodniczy i rekreacyjny" - dodał Senko.

Jak dodał, Port Żerański to "ostatni w tym rejonie, wartościowy teren zieleni; obszar lęgowy ptaków, gdzie żyją gatunki chronione". Ocenił jednocześnie, że zabudowa tego terenu to "barbarzyństwo".

"Apelujemy do wiceprezydenta Michała Olszewskiego stworzenie terenu zieleni nad Kanałem Żerańskim oraz o zrównoważony rozwój Żerania" - podkreślił Senko."Chcemy, żeby powstał tam teren zieleni z prawdziwego zdarzenia o charakterze naturalnego parku po obu brzegach Kanału Żerańskiego" - oświadczył Senko.

Zdaniem mieszkanki Żerania i działaczki społecznej Agnieszki Nowak, pomysł miasta na zagospodarowanie Żerania to "zaczynanie sprawy od końca". Jak zauważyła rozbudowa Żerania trwa intensywnie od kilku lat, a równoczesne wybudowanie niezbędnych instytucji publicznych jest - jej zdaniem - niemożliwe.

"Przy takiej liczbie mieszkańców miasto samo uniemożliwiło sobie realizację własnych zadań, do których należy m.in. zapewnienie transportu publicznego, szkół, placówek ochrony zdrowia, kultury, czy rekreacji" - oceniła. Jej zdaniem "dopóki te rzeczy się tam nie pojawią, to Żerań nie będzie dobrym miejscem na kolejne osiedle".

Jan Mencwel z MJN zaprezentował projekt "centrum targowo-ekspozycyjnego na terenie dawnego FSO". Jego zdaniem "zamiast mieszkań, ratusz powinien zaprojektować w okolicach Żerania zieleń, tereny rekreacyjne oraz miejsca pracy; tego tam najbardziej brakuje".

Projekt przewiduje powstanie zagłębia biurowego na terenie dawnej fabryki FSO oraz centrum targowego o powierzchni do 240 tys. metrów kwadratowych. Takie zagospodarowanie terenu - jak mówił Mencwel - stworzyłoby miejsca pracy oraz podwyższyłoby jakość życia okolicznych mieszkańców, którzy "najczęściej zmuszeni są do dalekich dojazdów do pracy".Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY