REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Miejsce na handel jest w centrach miast

  • Autor: Tomasz Elżbieciak
  • 08 cze 2015 09:14
Miejsce na handel jest w centrach miast
Tomasz Konior podczas uroczystego zawieszenia wiechy na budynku Supersam

We wszystkim musi istnieć równowaga. Także w miastach. Istniał trend lokowania handlu i mieszkań na obrzeżach miast, przez co miasta się rozlały - mówi Tomasz Konior, uznany katowicki architekt.

REKLAMA

Tomasz Konior to m.in. autor projektu nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, która jest wymieniana wśród nowych symboli Katowic.

W pracowni Koniora zaprojektowano również budynek nowego Supersamu, który ma zostać oddany do użytku na przełomie września i października 2015 r. Obiekt będzie oferował 23 tys. m kw. powierzchni handlowo-usługowej. W ubiegłym miesiącu inwestor - Griffin Real Estate - zawiesił symboliczną wiechę na budowie.

Inwestycja powstaje przy ul. Piotra Skargi - obok węzła komunikacji miejskiej oraz w sąsiedztwie dworca PKS. Nowy Supersam będzie kontynuował handlową tradycję tego miejsca trwającą od lat 30 XX w., którą zapoczątkowała zbudowana tam hala targowa.

- Zawsze stawiamy duży nacisk na to, aby obiekt wpisał się w miasto, a mówiąc bardziej branżowo, w tkankę urbanistyczną. W Katowicach mamy bardzo odmienne doświadczenia pod tym względem. Istnieje wiele ważnych obiektów, które nie tworzą tkanki miejskiej, gdyż są położone „osobno” - wskazał Konior.

- Mam poczucie, że w przypadku Supersamu udało się ten cel osiągnąć i budynek jest położony w zdrowy sposób - uzupełnia przestrzeń, stanowiąc kwartał zabudowy, a przed nim może powstać plac miejski - dodał.

Konior wyraził nadzieję, że inwestycja wzmocni potencjał śródmieścia, a także będzie miała pozytywny wpływ na kształtowanie otoczenia.

- W pewnym sensie wyznaczamy standardy i mam poczucie, że są to zdrowe, miejskie standardy. Również ważna jest przestrzeń pomiędzy budynkami - place i ulice. Jest tu fantastyczne przedpole, które - mam nadzieję - wkrótce się tym placem stanie - wskazał Konior mówiąc o terenach wokół Supersamu.

Jak stwierdził architekt, lokowanie obiektów handlowych w centrach miast nie należy uważać za negatywne zjawisko.

- Kiedyś jeden ze znajomych powiedział mi, że kiedyś pierwszym takim dużym obiektem były Sukiennice w Krakowie, które stoją na środku rynku. Nie ma w tym nic dziwnego. Ludzie chcą robić zakupy i dlatego takie obiekty powstają - zaznaczył Konior.

- We wszystkim musi istnieć równowaga. Także w miastach. Istniał trend lokowania handlu i mieszkań na obrzeżach miast, przez co miasta się rozlały - podkreślił.

Dodał, że ten trend owocuje obecnie każdego dnia w postaci kosztów i dysfunkcji w korzystaniu z miasta, m.in. w postaci problemów z dojazdem do centrum przez zakorkowane ulice.

- Myślę, że teraz trend się odwraca i handel trafia bardziej do centrów miast i mam nadzieję, że wpłynie to pozytywnie na otoczenie. Mam nadzieję, że wydarzy się to przy ul. Stawowej i będzie to najlepsza i najbardziej ekskluzywna ulica w mieście, również promieniująca na dalsze otoczenie - ocenił Konior.

Jak oceniał wcześniej Przemysław Krych, prezes Griffin Real Estate, Supersam oraz położona nieopodal - na przeciwległym końcu ul. Stawowej - Galeria Katowicka wraz dworcem kolejowym i komunikacji miejskiej będą się uzupełniać.

Jednocześnie obie galerie mają przyczynić się do dalszego rozwoju ul. Stawowej, która obecnie jest już jednym z głównych miejskich deptaków.

Natomiast Marcin Krupa, prezydent Katowic, mówił wnp.pl, że w urbanistyce istnieje wiele trendów i wynikają one ze specyfiki danych miast - ich położenia i struktury

Swoją specyfikę mają też Katowice, które są stosunkowo młodym miastem - w tym roku obchodzą 150-lecie nadania praw miejskich.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY