REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Miejsce z potencjałem. Trzy pracownie mają pomysł na wyjątkowy teren w Gdańsku

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 18 maj 2017 11:44
Miejsce z potencjałem. Trzy pracownie mają pomysł na wyjątkowy teren w Gdańsku
Wizualizacje opracowane przez Wolski Architekci
Miejsce z potencjałem. Trzy pracownie mają pomysł na wyjątkowy teren w Gdańsku
Miejsce z potencjałem. Trzy pracownie mają pomysł na wyjątkowy teren w Gdańsku
Miejsce z potencjałem. Trzy pracownie mają pomysł na wyjątkowy teren w Gdańsku

Gdański oddział Stowarzyszenia Architektów RP zorganizował w swojej siedzibie warsztaty na temat architektonicznych i urbanistycznych warunków zagospodarowania terenu przy ul. Wodopój w Gdańsku. W trakcie debaty swoje koncepcje zaprezentowały trzy pracownie architektoniczne: Interurban Architekci, KD Kozikowski Design i Wolski Architekci.

REKLAMA

Inicjatorem przeprowadzenia dyskusji w takiej formie był Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki przestrzennej. Celem tej publicznej debaty, będącej nową formą partycypacji zawodowej i społecznej, jest wypracowanie istotnych warunków, które zostaną zawarte w przyszłej decyzji o warunkach zabudowy dla tego terenu. W ten sposób przyczynią się do lepszego kształtowania rozwoju miasta.

Dzisiaj Wodopój to miejsce o niewykorzystanym potencjale. Skwer na tyłach budynku NOT i hotelu Mercure jest jedną z nielicznych otwartych przestrzeni w tej części Głównego Miasta. Jest też niestety miejscem chętnie odwiedzanym przez osoby nadużywające alkoholu. Ze względu na swoje niewielkie walory estetyczne nie odgrywa obecnie istotnej roli w życiu miasta.

Od średniowiecza brzeg przepływającej kanałem Raduni był wykorzystywany do pojenia koni pracujących w okolicznych warsztatach. Z czasem, gdy prowadzący działalność wytwórczą zaczęli przenosić swoje zakłady w rejon Dolnego Miasta, przy Wodopoju wybudowano szereg budynków mieszkalnych typowych dla Gdańska przełomu XVIII i XIX wieku. Historia obeszła się z nimi brutalnie – prawie wszystkie zostały całkowicie zniszczone podczas wojny. Ostał się tylko niewielki budynek, w którym obecnie mieści się kawiarnia Vinifera.

Wodopój jest miejscem z potencjałem. Tędy, wzdłuż Raduni, prowadzi naturalny szlak z okolic dworca do Muzeum II Wojny Światowej. Dzisiaj dostęp do wody nie jest wykorzystywany. Rozsądne zagospodarowanie działki może być szansą na powstanie w sercu Gdańska dobrej architektury, która wzbogaca przestrzeń i otwiera nowe możliwości dla mieszkańców.

W trakcie debaty swoje koncepcje zaprezentowały trzy pracownie architektoniczne: Interurban Architekci, KD Kozikowski Design i Wolski Architekci. Twórcy poszczególnych koncepcji wskazywali na istotne elementy wpływające na przyszły wygląd ewentualnej inwestycji: - obecna dostępność terenu dla gdańszczan, którą należy zachować - jego potencjał wynikający z umiejscowienia nad kanałem Raduni - otoczenie budynków już istniejących: NOT i hotelu Mercure oraz powstających budynków mieszkalnych i obiektu biurowego przy ul. Rajskiej i Heweliusza - umiejscowienie na tym terenie pomnika upamiętniającego Jana Heweliusza - obecność na skraju omawianego terenu budynku Vinifery.

Wspólną cechą zaprezentowanych koncepcji było umiejscowienie na dolnych kondygnacjach przyszłej inwestycji funkcji usługowych, które stanowiłyby atraktor ruchu pieszego. W koncepcji przedstawionej przez pracownię InterUrban znalazło się też miejsce dla ogólnodostępnego tarasu na poziomie 1. Autorzy wszystkich koncepcji zwrócili także uwagę na potrzebę stopniowania wysokości przyszłego budynku – obiekt o wysokości w granicach 37-45 m będzie harmonijnie wpisywał się w otoczenie. Jako taki będzie dogęszczał kwartał wyznaczony ulicami Rajska, Heweliusza, Łagiewniki i kanałem Raduni.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY