REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Mieszkać, pracować i być. WWAA i Konkret z koncepcją rozwoju Soho Factory

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 27 lip 2017 15:00
Mieszkać, pracować i być. WWAA i Konkret z koncepcją rozwoju Soho Factory
SOHO Masterplan fot. mat. prasowe
Mieszkać, pracować i być. WWAA i Konkret z koncepcją rozwoju Soho Factory
Mieszkać, pracować i być. WWAA i Konkret z koncepcją rozwoju Soho Factory
Mieszkać, pracować i być. WWAA i Konkret z koncepcją rozwoju Soho Factory

WWAA i Konkret opracowało koncepcję urbanistyczną dla warszawskiego Soho Factory, jednego z ciekawszych przykładów rewitalizacji postindustrialnych terenów z pomocą wprowadzenia nowych funkcji. Koncepcja kontynuuje tworzenie realizowanego od 2008 r. nowego, tętniącego życiem fragmentu miasta, który harmonijnie wpisze się w atmosferę praskiego Kamionka, kreując jednocześnie przyjazną przestrzeń do mieszkania, pracowania i spędzania wolnego czasu.

REKLAMA

Soho Factory to ponad 8 hektarów centralnie zlokalizowanej, postindustrialnej przestrzeni przy ul. Mińskiej 25, która jest przywracana miastu w ramach zrównoważonej rewitalizacji i nowych projektów inspirowanych klimatem starej Pragi, spojonych inicjatywami społeczno-kulturalnymi. Odwołanie się do handlowego, kulturalnego oraz industrialnego dziedzictwa dzielnicy pozostaje głównym punktem odniesienia dla wszystkich planowanych inwestycji. Prezentowane założenia funkcjonalno-programowe dla projektu urbanistycznego są wynikiem wieloletniego procesu, którego początki sięgają 2008 roku.

- Kiedy wprowadzaliśmy się do niewielkiego biura w budynkach przy ulicy Mińskiej, nie mogliśmy przewidzieć, że przyjdzie nam zmierzyć się z zadaniem wyznaczenia kierunku transformacji całego kompleksu. Nasze główne zamierzenie przyświecające tworzonej koncepcji polegało na tym, żeby zachować i zrewitalizować wszystko to, co wartościowe dla przyszłych mieszkańców i użytkowników. Efektem tych założeń było wyodrębnienie tzw. strefy „Z” obejmującej w większości obiekty historyczne, w których już dziś bije serce Soho. Wokół niej znalazło się miejsce na dobrze zaprojektowane przestrzenie mieszkalne i wypoczynkowe, a także na cały wachlarz przestrzeni biurowych, handlowych i usługowych – mówią Marcin Mostafa i Natalia Paszkowska, założyciele i współwłaściciele pracowni architektonicznej WWAA.

W przygotowywanym projekcie uwzględniono zachowanie bądź ponowne wykorzystanie jak największej liczby budynków postindustrialnych, tworzących wewnętrzną „starówkę” – strefę dziedzictwa. Będą one dostosowane do nowych funkcji centrotwórczych, działających w skali dzielnicy, a nawet miasta. Punktem wyjścia były rynki np. we Wrocławiu czy Zamościu, w centrum których umieszczono budynki mieszczące funkcje, które przyciągają ludzi – ratusz, muzeum, hala targowa.

Tętniąca życiem Piesza Aleja

Architekci postanowili też wykorzystać potencjał wyjątkowej, jak na były teren fabryczny, centralnie ulokowanej strefy zieleni, która zostanie przekształcona w tętniącą życiem Pieszą Aleję. Dzięki ograniczeniu ruchu samochodowego, stanie się ona główną osią komunikacyjną Soho. Rekreacyjny charakter zieleńca podkreślą system drewnianych tarasów połączonych ścieżkami z odzyskanej trylinki oraz rozrzuconymi placami zabaw i pawilonami. Jak klamra spinającą wszystko w jedną całość przez teren pieszy przewija się motyw torów – to pamiątka po industrialnej historii terenu, gdzie ślady po oryginalnych pofabrycznych kolejkach można odnaleźć w paru miejscach. Ta Piesza Aleja, której oś wyznaczają dwa budynki-dominanty, a pierzeję po jednej stronie budują historyczne obiekty, jest znakiem rozpoznawczym całego miejsca.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY