REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Mieszkańcy Krakowa świadomi ekologii

  • Autor: PAP
  • 22 sty 2018 12:15
Mieszkańcy Krakowa świadomi ekologii
fot. unsplash

Badania ruchu i dane statystyczne Krakowskiego Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu dowodzą, że ruch rowerowy w Krakowie nie zamiera nawet zimą. Mimo złej pogody - śniegu, lodu i błota - wielu mieszkańców Krakowa korzysta z rowerów.

REKLAMA

Na intensywny ruch rowerowy w okresie zimowym ma wpływ to, że Kraków jest jedynym miastem w Polsce, które udostępnia rowery dla mieszkańców przez cały rok. Do dyspozycji krakowian i turystów na czas sezonu zimowy "Wavelo" oddało 550 rowerów. Aby zachęcić użytkowników do korzystania z jednośladów w zimie do końca lutego 2018 r. przygotowano specjalne zniżki i promocje.

Od początku bieżącego roku rowery pożyczono ponad 7 tysięcy razy. Na wypożyczonych jednośladach, w ciągu pierwszych 18 dni 2018 roku przejechano ponad 20 tys. km.

Krakowski Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu, dzięki zamontowanym specjalnym liczydłom rowerowym w popularnych węzłach komunikacyjnych Krakowa, systematycznie zlicza i udostępnia miarodajne wyniki dotyczące aktywności rowerzystów w mieście.

Dzięki punktom pomiarowym wiadomo, że na początku 2018 r. - od 1 do 18 stycznia przez Kraków dokonano ponad 48 tysięcy przejazdów na rowerach.

Obecnie ZIKiT dysponuje w Krakowie dziewięcioma punktami do mierzenia natężenia ruchu rowerowego. Są to ulice: Kotlarska, Mogilska, Wielicka, Wadowicka, Monte Cassino, Smoleńsk i Tyniecka oraz Bulwary Wiślane i Dworzec Główny.

Największe natężenie jednośladów można było zaobserwować w okolicach ulicy Mogilskiej (10 862 przejazdów), Kotlarskiej (6 831 przejazdów) oraz Monte Cassino (5 925 przejazdów) i Bulwarów Wiślanych (5 086 przejazdów).

Mieszkańcy Krakowa i turyści mają do dyspozycji ponad 220 km infrastruktury rowerowej, na którą składają się: drogi dla rowerów, ciągi pieszo-rowerowe, chodniki z dopuszczonym ruchem rowerowym, pasy rowerowe, kontrapasy oraz tzw. kontraruch rowerowy, gdzie dopuszczona jest jazda rowerem "pod prąd" na ulicach jednokierunkowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY