REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Mieszkańcy Suwałk głosują. Aż 26 projektów w ramach budżetu obywatelskiego

  • Autor: PAP
  • 04 paź 2017 12:15
Mieszkańcy Suwałk głosują. Aż 26 projektów w ramach budżetu obywatelskiego
fot. pixabay.com

Na 26 projektów wartych 7,3 mln zł będą mogli głosować mieszkańcy Suwałk w ramach budżetu obywatelskiego na 2018 r. Miasto planuje wydać na ten cel 2,6 mln zł, tj. o 600 tys. zł więcej niż rok wcześniej.

REKLAMA

Głosowanie ruszy 23 października i potrwa do 7 listopada. Jak poinformował PAP suwalski magistrat, na karcie do głosowania znajdzie się osiem projektów inwestycyjnych małych o wartości do 100 tys. zł, których łączna kwota wynosi 705 tys. zł. Będzie też można głosować na 11 projektów dużych o wartości do 800 tys. zł. Suma tych inwestycji wynosi prawie 6,5 mln zł. Nowością są projekty kulturalne i społeczne o wartości do 20 tys. zł - w sumie jest ich siedem i opiewają na 126,9 tys. zł.

Wśród propozycji mieszkańców są projekty dotyczące budowy miejsc wypoczynku i rekreacji, place zabaw, fragmenty ulic, dróg dojazdowych do garaży, ścieżki rowerowe, parkingi i boiska. Jeden z projektów zakłada budowę Parku Ułańskiego, inny - Suwałki Bike Park.

W nowej kategorii projektów społecznych i kulturalnych mieszkańcy zgłosili m.in. Encyklopedię Suwalskiego Seniora, Suwalski Fan Club Bluesa, Festyn Rodzinny przy PWSZ i Szkołę Cukrzycy.

"Jak pokazuje doświadczenie, nasi mieszkańcy zarówno chętnie zgłaszają projekty do suwalskiego budżetu obywatelskiego, jak i później na nie głosują. Suwalczanie biorą sprawy we własne ręce i decydują o tym, co powstanie w ich mieście. Ta edycja pokazuje też, że decyzja o utworzeniu trzeciej kategorii była właściwa. Mieszkańcy zgłosili siedem projektów" - powiedział prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

Cztery projekty ze zgłoszonych zostały warunkowo zakwalifikowane do głosowania. Trzy z nich będą mogły być zrealizowane po wyrażeniu zgody lokalizacyjnej ministra infrastruktury i budownictwa. Natomiast w przypadku czwartego projektu, jego realizacja uzależniona jest od budowy zbiornika retencyjnego na osiedlu Hańcza - inwestycji, którą planuje realizować miasto. 24 listopada będzie wiadomo, jakie inwestycje zostaną realizowane w przyszłym roku.

To już piąta edycja budżetu obywatelskiego w Suwałkach. W pierwszej samorząd przeznaczył na ten cel 1 mln zł, w drugiej i w następnych - po 2 mln zł. W głosowaniu nad ostatnim budżetem wzięło udział 8,8 tys. mieszkańców.

W środę ruszyło głosowanie na budżet obywatelski w stolicy województwa - Białymstoku. Tam do podziału jest 10 mln zł: 3 mln zł na projekty o charakterze ogólnomiejskim, 7 mln zł na osiedlowe. Do 18 października głosować można w sumie na 44 projekty. W poprzednich czterech edycjach budżetu obywatelskiego Białegostoku wybrano 90 projektów; podzielono w sumie 52 mln zł.

Do piątku można wziąć udział w głosowaniu na budżet obywatelski 2018 w Łomży. Tu władze miasta planują podzielić 2 mln zł - to największa kwota ze wszystkich pięciu dotychczasowych edycji budżetu obywatelskiego. Oddzielny budżet w wysokości 100 tys. zł mają propozycje dotyczące młodzieży.

Dla potrzeb zgłaszanych projektów, miasto zostało podzielone na trzy strefy, z których każda otrzyma czwartą część zaplanowanej kwoty. Pozostała jedna czwarta stanowić będzie rezerwę, która ma być rozdzielona przez zespół koordynujący ten budżet.(

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY