REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Mikołów przy wsparciu unijnym odnowi zabytkowe kamienice

  • Autor: PAP
  • 25 sty 2018 10:02
Mikołów przy wsparciu unijnym odnowi zabytkowe kamienice
fot. unsplash

Gruntowny remont czterech kamienic w Mikołowie, stojących przy tamtejszym rynku i w przylegającym do niego kwartale, przeprowadzi miejscowy samorząd. Powstanie w nich m.in. centrum aktywności społecznej. Miasto zdobyło pod tym kątem unijną dotację.

REKLAMA

Dotacja to efekt rozstrzygnięcia konkursu dotyczącego rewitalizacji obszarów zdegradowanych w centralnej części woj. śląskiego. Konkurs ten - o budżecie 132,6 mln zł - przeprowadzono w ramach tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) obecnego Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020.

Do dofinansowania wybrano w nim 18 projektów o łącznej wartości przekraczającej 178 mln zł. Łączne dofinansowanie wybranych w konkursie projektów przekroczy 108 mln zł. Mikołowski samorząd na projekt "Przebudowa zdegradowanego obszaru Centrum Gminy Mikołów", o szacowanej wartości blisko 11,5 mln zł, otrzyma prawie 6,3 mln zł wsparcia.

Jak wynika ze środowej informacji miasta, za te pieniądze przeprowadzony zostanie kapitalny remont czterech kamienic znajdujących się w rynku i kwartale do niego przyległym: Rynek 2, ul. Jana Pawła II 4 i 6 oraz przy ul. św. Wojciecha 14. Nie będzie to odnowienie fasad, lecz gruntowny remont wnętrz oraz zapleczy wraz budynkami gospodarczymi i przynależnymi podwórkami.

W kamienicy przy ul. Jana Pawła II 6 wyremontowane zostaną mieszkania. Budynek - podobnie jak pozostałe trzy - zostanie podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej, piece kaflowe w mieszkaniach zostaną zastąpione ekologicznym systemem grzewczym. W budynkach wymienione zostaną także instalacje wodne, sanitarne i elektryczne.

Trzy pozostałe budynki pełnić będą funkcję Centrum Aktywności Społecznej. Misją tej instytucji ma być wszechstronne wspieranie mieszkańców aktywnych społecznie; wsparcie mają też uzyskiwać tam osoby z ciekawymi pomysłami do realizacji w przestrzeni publicznej.

Mikołowskie centrum aktywności ma być również miejscem prowadzenia działalności administracyjnej przez organizacje pozarządowe, podmioty tzw. ekonomii społecznej czy wolontariuszy. Do dyspozycji mają mieć oni wyposażoną salę do coworking-u czy kawiarenkę społeczną z małym bistro. Centrum ma być dostępne przez cały dzień, także wieczorami i w weekendy. Będzie tam można organizować spotkania robocze, konferencje czy konsultacje, korzystać z przestrzeni obiektu i jego wyposażenia.

W budynku przy ul. św. Wojciecha 14 będzie ponadto działał klub dziecięco-młodzieżowy. Jednym z jego zadań będzie prowadzenie działań profilaktyczno-wychowawczych w otwartym środowisku: na rynku, podwórkach czy w pobliskich parkach.

"Rewitalizacja oznacza dosłownie: przywrócenie do życia. Taki właśnie jest cel tego zadania. To coś znacznie więcej niż tylko remont budynków. Dzięki projektowi wypięknieje cały zabytkowy kwartał w centrum miasta. Chcemy, by rynek i jego otoczenie tętniły życiem, by była to przestrzeń centrotwórcza, nie zamierająca wraz z zamknięciem ostatniego sklepu. Efekty prac widoczne będą już w 2019 r." - zasygnalizował cytowany zastępca burmistrza Mikołowa Mateusz HandelRekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY