
Rozpoczęła się druga odsłona Lechstartera – programu zmieniającego polskie miasta. Od 1 lutego można zgłaszać pomysły na tworzenie nowych miejsc integracji, organizację miejskich aktywności i inicjatyw lub wykorzystanie innowacyjnych technologii. Wszystkie projekty muszą mieć jeden cel – usprawniać życie w mieście i łączyć mieszkańców. Ogólnopolskie głosowanie wyłoni 15 najciekawszych inicjatyw, a na ich realizację marka Lech Premium, organizator akcji, przeznaczy aż milion złotych.
Pierwsza edycja programu pokazała, że mieszkańcy polskich miast chcą i potrafią zmieniać swoje otoczenie oraz dbać o wspólną przestrzeń. Powstało 25 kreatywnych inicjatyw m.in. w Szczecinie, Warszawie, Krakowie, Olsztynie czy Bydgoszczy. Wszystkie projekty angażowały i jednoczyły wokół siebie ludzi, którym zależy na tym, by ich miasta stawały się lepsze. Dlatego też tegoroczna odsłona Lechstartera koncentruje się na zmianach, dzięki którym społeczności, sąsiedztwa czy grupy z podobnymi zainteresowaniami i potrzebami, będą mogły jeszcze bardziej się integrować. - Miasta są naturalną przestrzenią budowania więzi międzyludzkich. Jesteśmy przekonani, że w ich mieszkańcach drzemie mnóstwo pozytywnej energii, trzeba tylko pomóc ją uwolnić. Dlatego właśnie ich Leszek Chmielewski chce inspirować do działania. Chcemy, aby powstały projekty naprawdę zmieniające życie w mieście i skrojone dokładnie pod tych, którzy właśnie na takie projekty liczą i czekają. Bo Leszek Chmielewski uwalnia potencjał i energię, jaka drzemie w mieście i jego mieszkańcach - zachęca Karolina Hasińska, przedstawiciel Lecha Premium, organizatora Lechstartera.
Jak zdobyć granty od Leszka Chmielewskiego, czyli Lechstarter w pigułce
Zgłoszenia do programu będą przyjmowane od 1 do 22 lutego za pośrednictwem strony lechstarter.pl. Stowarzyszenia, fundacje i inne podmioty działające na rzecz lokalnych społeczności, wyszczególnione w regulaminie, mogą zgłaszać tam swoje projekty. Pomysły muszą dotyczyć jednego z trzech nowych obszarów tematycznych. Są to:
- Innowacje dla miasta i ludzi, czyli projekty wykorzystujące nowe technologie w rozwiązaniach (aplikacje, urządzenia etc.) usprawniających funkcjonowanie w miastach.
- Miejskie akcje i kooperacje, czyli organizacja wydarzeń, warsztatów i innych aktywności dla mieszkańców.
- Nowa miejska przestrzeń, czyli powstawanie nowych miejsc, rewitalizacja starych przestrzeni, które będą miejscami integracji i spędzania czasu.
Wnioski spełniające kryteria formalne trafią w marcu pod obrady eksperckiego Jury, które wybierze 45 najciekawszych. Jednak głos decydujący w Lechstarterze będą mieć internauci, w ogólnopolskim głosowaniu! W maju nastąpi ogłoszenie wyników – głosujący wyłonią 15 inicjatyw, które zdobędą granty od Leszka Chmielewskiego w formie pięciu grantów o wartości 100 000 zł lub dziesięciu mikrograntów na 50 000 zł. Realizacja zwycięskich projektów potrwa do 30 września tego roku.
Architekt Kazimierski i Ryba sp.j.
Architekt Kazimierski i Ryba sp.j.
Architekt PRC Architekci
Architekt, założyciel nsMoonStudio
Generalny projektant, właściciel S.A.M.I. Architekci
Dyrektor Generalny Biuro Architektoniczne WIZJA Sp. z o.o.