REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Miliony na odtworzenie przyrody w miastach. Najwięcej dla Śląska

  • Autor: PAP
  • 02 mar 2018 15:42
Miliony na odtworzenie przyrody w miastach. Najwięcej dla Śląska
fot. unsplash

Na rekultywację zdegradowanych terenów w tym na odtworzenie zieleni w miastach Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy 120 mln zł z unijnych funduszy. Zdecydowana większość, bo 80 mln trafi do województwa śląskiego.

REKLAMA

NFOŚiGW poinformował w piątkowym komunikacie, że nabór wniosków na realizację proekologicznych inwestycji w miastach ruszy 30 marca.

Fundusz wyjaśnił, że budżet programu to w sumie 120 mln zł. 100 mln zł zarezerwowanych zostało na wsparcie rekultywacji zanieczyszczonych lub zdegradowanych terenów w miastach m.in. terenów pogórniczych, czy poprzemysłowych; 80 mln zł trafi do województwa śląskiego. Z kolei 20 mln zł zostanie podzielonych na rozwój terenów zielonych w miastach.

NFOŚiGW poinformował, że poziom współfinansowania w formie dotacji wyniesie maksymalnie 85 procent wartości wydatków kwalifikowanych projektu.

Jak dodano dofinansowanie mogą uzyskać projekty, których głównym celem jest rekultywacja i remediacja na terenie miast i w ich obszarach funkcjonalnych, w tym terenów poprzemysłowych, powojskowych, czy pogórniczych. Pomoc objąć może również działania prowadzące do poprawy bądź przywrócenia biologicznej aktywności zdegradowanych i zanieczyszczonych akwenów w miastach, a także zmierzające do docelowego zagospodarowania terenu, w szczególności nasadzenia i utworzenie całorocznych akwenów.

- Preferowane będą projekty, których realizacja będzie wynikać z gminnych programów ochrony środowiska lub programów rewitalizacji - zwrócono uwagę.

Fundusz dodał, że wspierać będzie także takie działania, które wpływać będą na zahamowanie spadku powierzchni terenów zielonych w miastach. Pieniądze będzie można zdobyć np. na tworzenie i odnowienia parków i skwerów, czy klinów zieleni - ciągnących się z obrzeży do centrum miast. Priorytetowo traktowane będą inwestycje na obszarach, gdzie występuje duży smog.

Dotychczas w ramach czterech naborów wniosków złożono 241 wniosków, z czego ocenionych pozytywnie zostało 167. Na chwilę obecną zawarto 120 umów na kwotę dofinansowania 643,3 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY