REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Minister Kultury uchylił wpis „Reduty Ordona” do rejestru zabytków

  • Autor: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • 09 sie 2016 10:34
Minister Kultury uchylił wpis „Reduty Ordona” do rejestru zabytków
autor: Marcin Polak, źródło: flickr.com

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w oficjalnym komunikacie podaje, że minister uchylił wpis „Reduty Ordona” do rejestru zabytków i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków.

REKLAMA

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, wynika to z troski o zabytek. Taka praktyka ma wzmocnić ochronę konserwatorską, bowiem jedynie prawidłowy wpis do rejestru zabytków stanowi faktyczną i rzeczywistą ochronę.

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków decyzją z 16 listopada 2015 r. wpisał do rejestru zabytków „Dzieło Fortyfikacyjne nr 54 (Reduta) – pozostałość po umocnieniach obronnych Warszawy, Miejsce Walk Stoczonych 6 września 1831 roku w czasie Powstania Listopadowego (29 listopada 1830 – październik 1831)”. Decyzja ta została zaskarżona do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez strony postępowania - w sumie 8 podmiotów. Po rozpatrzeniu odwołań, 19 lipca br. minister uchylił w całości decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i przekazał mu sprawę do ponownego rozpatrzenia. Powodem takiej decyzji były błędy popełnione przez poprzedniego MWKZ, które mogłyby spowodować brak skutecznej ochrony konserwatorskiej w przyszłości - czytamy na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Decyzja w sprawie wpisania zabytku do rejestru musi precyzyjnie określać przedmiot ochrony konserwatorskiej i jego wartości zabytkowe. Nie może pozostawiać pola do interpretacji oraz do podważenia np. w postępowaniach sądowo-administracyjnych. Jest to szczególnie istotne w sytuacji dużej presji deweloperskiej - podaje oficjalny komunikat ministerstwa.

Zdaniem ministra, miejsce Reduty Ordona powinien chronić prawidłowy i skuteczny, a nie nominalny wpis do rejestru zabytków. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zobowiązał Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do ustalenia stanu faktycznego, precyzyjnego określenia przedmiotu ochrony, wykazania jego wartości zabytkowej oraz uwzględnienia wszystkich podmiotów mających status stron postępowania.

Postępowanie w sprawie wpisania do rejestru zabytków prowadzi Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków, Barbara Jezierska.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY