REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Młodzi projektanci do boju

  • Autor: PAP
  • 10 cze 2015 20:05
Młodzi projektanci do boju
Fot. Shutterstock

Około 30 młodych projektantów przestrzeni miejskiej i artystów z kilku polskich uczelni wyższych weźmie udział w czterodniowych warsztatach studenckich "Rozwadów - portret miejsca i mieszkańców", które rozpoczną się w czwartek w Stalowej Woli (Podkarpackie).

REKLAMA

Warsztaty połączone będą z otwartymi wykładami i dyskusją z mieszkańcami o przestrzeni historycznego miasteczka Rozwadowa (obecnie dzielnica Stalowej Woli).

Organizatorem warsztatów jest Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. W zajęciach wezmą udział studenci z Politechniki Lubelskiej i Wrocławskiej, z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie i Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz kadra naukowa. Na warsztatach będą oni projektować, inwentaryzować i utrwalać artystycznie przestrzenie Rozwadowa.

Jak poinformowała PAP dyrektor stalowowolskiego muzeum Lucyna Mizera głównym celem postawionym przed młodymi projektantami i adeptami sztuki filmowej będzie uchwycenie ducha miejsca, "swoistej tożsamości lokalnej", której zrozumienie i wyeksponowanie może być pomocne w procesie rewitalizacji.

"Chodzi o rewitalizację istniejących już budynków, miejsc takich jak np. rynek Rozwadowa czy dworzec PKP i zaprojektowanie dla nich nowych funkcji. Wcześniej jednak studenci porozmawiają z mieszkańcami. Postarają wsłuchać się w problemy, propozycje, pomysły mieszkańców i zaproponują rozwiązania projektowe" - wyjaśniła Mizera.

Działania młodych projektantów skoncentrują się głównie na przestrzeni rozwadowskiego rynku i terenach kolejowych.

W trakcie warsztatów studenci, używając nowoczesnych metod inwentaryzacji (skaning 3D) oraz fotografii i filmu, stworzą dokumentację miasteczka: "Rozwadów tu i teraz", która zostanie zaprezentowana na zakończenie warsztatów. Ponadto na otwartej prezentacji w niedzielę, na zakończenie warsztatów, zostaną pokazane efekty projektowych prac studentów. Wtedy też odbędą się otwarte wykłady, prezentacja multimedialna historycznych miejsc dawnego Rozwadowa oraz kiermasz książek.

"Rozwadów to miejsce pełne nostalgicznego uroku. Obszerny rynek przywodzi na myśl dawną świetność miasta, uliczki odchodzące od niego zachowały skalę i klimat przedwojennej miejscowości, a detal zdobiący zabudowania przypomina o minionych czasach. Jest to jedyne w swoim rodzaju dziedzictwo, które należy chronić i dokumentować" - napisano na stronie muzeum. W ubiegłym roku muzeum w Stalowej Woli zorganizowało warsztaty dotyczące modernistycznych przestrzeni Stalowej Woli, skierowane głównie do młodzieży w wieku 13-18 lat, a także dzieci i dorosłych. Odbył się m.in. cykl zajęć "Miasto na medal" prowadzonych na przykładzie zabudowy i urbanistyki Stalowej Woli, która jest modelowym przykładem modernistycznego miasta.

Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się m.in. jaka jest rola zmysłów w odbiorze przestrzeni, poznali proces powstawania miasta i czynników, jakie wpływają na jego rozwój. Najmłodsi uczestnicy na warsztatach samodzielnie budowali miasta.

Można było też zobaczyć interaktywną wystawę "Papierowe miasto", na której pokazano prace polskich designerów, projektujących tekturowe zabawki architektoniczne.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY