REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Młodzi śląscy architekci dla PropertyDesign.pl - felieton autorstwa musk kolektyw

  • Autor: musk kolektyw
  • 16 kwi 2018 11:27
Młodzi śląscy architekci dla PropertyDesign.pl - felieton autorstwa musk kolektyw
musk kolektyw - Józek Madej, Katarzyna Sąsiadek i Weronika Kiersztejn, fot. musk kolektyw

Co działo się w architekturze w ostatnim czasie? Oto pierwszy z cyklu felietonów - prosto spod pióra młodych śląskich architektów z musk kolektyw - Józka Madeja, Katarzyny Sąsiadek i Weroniki Kiersztejn - będący subiektywnym wyborem najważniejszych wydarzeń z marca 2018 roku.

REKLAMA

Mieszkanie z widokiem na Strefę Kultury

Na przełomie lutego i marca zawrzało w śląskim architektonicznym świecie. Metropolię obiegła informacja, że planowane od dawna osiedle mieszkaniowe przy Strefie Kultury w Katowicach będzie o wiele wyższe, niż wcześniej oficjalnie przypuszczano. Bloki mają mieć po 12 i 18 pięter. To zaskakujące o tyle, że w zeszłym roku dziennikarze rozpisywali się o niskich czterokondygnacyjnych budynkach.

Deweloper milczał na temat całej sprawy, co w sumie nie dziwi. Tę samą strategią marketingową TDJ Estate posługiwał się już wcześniej. Z inwestycją nie zgadza się Muzeum Śląskie i prosi o publiczną debatę i kompromis, który zachowa sylwetę i osie widokowe obszaru Strefy Kultury. Chodzi oczywiście o architekturę muzeum w większości ukrytego pod ziemią, tak by uwypuklić krajobraz byłej KWK „Katowice”.

Nowe osiedle, które jest przedmiotem dyskusji, zaprojektowała bytomska medusa group. Jeśli komukolwiek udało się przeoczyć ich działalność to przypomnimy, że jest to jedno z najbardziej uznanych biur architektonicznych w Polsce. W swoim portfolio od zawsze pokazują, że są mocno związani ze Śląskiem, lokalną społecznością i postindustrialnym dziedzictwem. W końcu jeden z założycieli medusa group do dziś mieszka zaprojektowanym przez siebie lofcie, na terenie byłych Zakładów Górniczo-Hutniczych w Bytomiu.

Dzięki zorganizowanej debacie światło dzienne ujrzały długo ukrywane wizualizacje planowanego osiedla. Zaskoczenia nie ma – zaproponowane przez projektantów kubistyczne bryły zatopione w zieleni to zupełnie nowa jakość mieszkalnictwa w skali regionu, a może nawet i kraju. Architekci po raz kolejny udowadniają, że rozumieją kontekst i potrafią doskonale operować przestrzenią.

Ale nie to jest najdziwniejsze w całej sytuacji. Jak to jest, że to właśnie medusa group musi tłumaczyć się najgęściej z wykonanego zadania – wbrew zasadzie „tłumaczy się winny”? Przecież to nie architekci decydują o wysokości obiektów tylko miasto, które od kilkunastu lat nie potrafiło pomyśleć całościowo (i przyszłościowo!) o przestrzeni Katowic. Do dziś przecież nie uchwalono planu zagospodarowania przestrzennego. Z drugiej strony może nie ma się co dziwić – brak konsekwencji w planowaniu stolicy Górnego Śląska jest widoczny od dawna i jak widać nikt nie zamierza brać za to odpowiedzialności.

 

Inwestycje firmy TDJ, Fot. TDJ
Inwestycje firmy TDJ, Fot. TDJ

 

 Muzeum Śląskie, Fot. PTWP
Muzeum Śląskie, Fot. PTWPRekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY