REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

MOCAK w nowej odsłonie. Fasada zmienia się co miesiąc

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 27 kwi 2016 16:39
fot. MOCAK / materiały prasowe

Na elewacji budynku B krakowskiego MOCAKu zaprezentowany zostanie baner autorstwa kolektywu Undrawing the Line zatytułowany "W cieniu drzewa Waq Waq". W ramach projektu pojawi się 12 banerów, które co miesiąc będą zmieniane i eksponowane na fasadzie budynku B.

REKLAMA

Tytułowe Waq Waq to wczesnośredniowieczny indoperski symbol utopii. Wyprzedzał on fikcyjna idealna wyspę, która Tomasz Morus opisał w swym dziele Utopia (1516). Przywołując rzeczywistość po potopie, drzewa Waq Waq wyrastają z wody i rodzą ludzkie owoce, które potrafią przepowiadać przyszłość. W tej wersji maja one twarze autorów projektu. W 3D możemy zobaczyć świat wędrownych ptaków i latających stworzeń. Anaglif 3D zaburza sygnały pomiędzy lewym i prawym okiem, pozwalając dostrzec przebłyski idealnej przyszłości bez granic.

Puls utopii – rozbłyski w ciemni to projekt Ines Doujak i Olivera Resslera realizowany w różnych formach od 2014 roku. Na elewacji Muzeum zostaną zaprezentowane banery 12 artystów ukazujące utopijne projekty. Z jednej strony proponują one odcięcie się od otaczającej rzeczywistości, z drugiej stawienie jej oporu. Większość banerów powstała z myślą o prezentacji na fasadzie wiedeńskiej Secesji.

Część prac odnosi się do powstań, okupacji oraz ruchów społecznych, które pojawiły się w ostatnich latach, wyrażając tęsknotę za lepszym światem. Inne stanowią poetyckie aluzje do poczucia, że „czegoś brakuje”. Ich celem jest wyzwolenie utopii od totalitarnych skojarzeń i nadanie jej nowego kierunku. Potrzeba tworzenia utopijnych wizji staje się nagląca w czasach, gdy ludzie poszukują nowych alternatyw. Mimo że prace są prezentowane jedna po drugiej, zachodzi między nimi interakcja, ukazują one różne podejścia do utopijnych tendencji ostatnich lat.

Na projekt składa się 12 banerów (o wymiarach 3,4 × 9 m), które co miesiąc będą zmieniane i eksponowane na fasadzie budynku B. Autorami prac są następujący artyści: Mariam Ghani (I), Daniela Ortiz (II), Undrawing the Line (III), Halil Altindere (IV), Giuseppe Campuzano / Miguel A. López (V), Matthew Hyland / Ines Doujak (VI), Christoph Schäfer (VII), Oreet Ashery (VIII), Bert Theis (IX), Nobodycorp. Internationale Unlimited (X), Oliver Ressler (XI), Etcétera (XII).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY