REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Moda na zielone biura

  • Autor: wnp.pl
  • 04 mar 2014 10:22
Moda na zielone biura

Coraz więcej budynków posiada - lub ubiega się o uzyskanie - certyfikatów świadczących o tym, że obiekt jest energooszczędny, a tym samym tańszy w eksploatacji. Budynki z certyfikatami stanowią niewielki ułamek polskiego rynku. Trend jest jednak wyraźny, zainteresowanie rośnie, choć ogranicza się do jednego segmentu budownictwa. Wielość certyfikatów nie ułatwia zadania chętnym.

REKLAMA

- W Polsce są trzy budynki posiadające końcowy certyfikat LEED, z czego dwa to biurowce, a budynki z BREEAM są cztery, wszystkie to biurowce - mówi Paweł Warda, doradca ds. akredytacji LEED w Jones Lang LaSalle.

W procesie certyfikacji można uzyskać tzw. precertyfikat, czyli wstępną ocenę budynku, zanim jego budowa zostanie ukończona. Takich budynków, które są w fazie budowy i uzyskały precertyfikaty LEED i BREEAM, jest więcej.

Jak informuje Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland, obecnie w Polsce jest około 70 budynków pretendujących do certyfikacji BREEAM i ponad 100, jeśli chodzi o LEED.

- Rynek zielonych biurowców na przestrzeni ostatnich paru lat bardzo dynamicznie się rozwija - i to nie tylko w Warszawie, ale też w innych miastach Polski: Wrocławiu, Gdańsku, Rzeszowie, Krakowie czy Poznaniu - wskazuje Marek Marszałek, menedżer departamentu jakości i środowiska w Skanska.

Duża część nowo budowanych obiektów, zwłaszcza biurowych, jest przygotowana do certyfikacji lub jest w jej trakcie. Najlepiej widać to po zaangażowaniu dużych graczy, budujących najwięcej tego typu obiektów w Polsce, jak Ghelamco, GTC, Skanska Development, Neinver czy Echo Investment.

Certyfikat - czy to się opłaca?

Możliwa jest certyfikacja już istniejących budynków, ale wiąże się ona z pewnymi nakładami finansowymi i nie zawsze właściciele budynków są tym zainteresowani. Dobrym przykładem budynku istniejącego jest biurowiec Rondo 1 w Warszawie, gdzie jego właściciel, czyli spółka MGPA, certyfikował go w systemie LEED dla budynków istniejących. 

Trudno jednoznacznie określić, jak certyfikaty LEED i BREEAM przekładają się na koszty najmu. Nie można jeszcze mówić o rynku tego typu obiektów w Polsce, a część powierzchni w tych budynkach została wynajęta, zanim uzyskały one certyfikat.

Budynki z LEED i BREEAM reklamuje się jako bardziej energooszczędne i przyjazne dla użytkowników, ale to jednak nie najemcy są głównym motorem zmian w podejściu deweloperów do budownictwa zrównoważonego. Badania, jakie firma Jones Lang LaSalle przeprowadziła w Europie, pokazują, że tylko takie obiekty za kilka lat będą postrzegane jako budynki o najwyższej wartości, zwłaszcza technicznej. Przykładem takiego podejścia jest budynek Zebra w Warszawie. Zanim zakończyła się jego budowa, już został sprzedany inwestorowi, co w ówczesnej sytuacji rynkowej było bardzo dobrym wynikiem. Jednym z powodów tak szybkiej sprzedaży był fakt, że budynek będzie posiadał certyfikat LEED.

Dla najemców wybór ekologicznego budynku ma znaczenie pod wieloma względami - są to zarówno kwestie wymagań korporacyjnych i budowania wizerunku odpowiedzialnej, ekologicznej firmy, jak również aspekty czysto finansowe związane z niższymi kosztami eksploatacji powierzchni biurowej, choćby pod względem zużycia energii.

- W przyszłości znaczenie ekologiczności w budynkach biurowych będzie na pewno jeszcze bardziej wzrastać - ocenia Jarosław Zagórski z Ghelamco Poland.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY