REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Model "shared deskingu" coraz częściej w aranżacji współczesnych biur

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 13 maj 2015 10:47
Model "shared deskingu" coraz częściej w aranżacji współczesnych biur
fot. Fotolia

Idea „access economy” przenika również do współczesnych miejsc pracy. Jak pokazują badania, przedstawiciele pokolenia Y chcą pracować w otwartych, elastycznych biurach, sprzyjających interakcji i współpracy. Według danych Oxygenz, prawie 1/3 z nich nie ma nic przeciwko "shared deskingowi".

REKLAMA

- Własne biurko powoli przestaje być oznaką statusu. Chcemy pracować tam, gdzie jest nam wygodnie i w miejscu, które spełnia nasze potrzeby w danym momencie. Dlatego coraz częściej w aranżacji współczesnych biur stosuje się model shared deskingu. W tak zaaranżowanej przestrzeni pracownicy nie mają własnych biurek, korzystają za to z różnorodnych stref przypisanych do poszczególnych form aktywności: małych salek konferencyjnych, miejsc do nieformalnych spotkań,  pomieszczeń do pracy cichej, rozmów telefonicznych czy po prostu odpoczynku - mówi Zuzanna Mikołajczyk, dyrektor ds. Handlu i Marketingu, członek zarządu, Mikomax Smart Office.  

Innym przejawem wpływu „access economy” na miejsca pracy jest rosnąca popularność coworkingu. Jednym z czynników wpływających na jego popularność jest upowszechnienie się modelu pracy opartego na freelancingu. Amerykańskie Bureau of Labor Statistics szacuje, że do 2020 r. około 65 mln. Amerykanów będzie pracować jako wolni strzelcy, pracownicy tymczasowi czy kontraktowi.  Dla takich osób coworking to wygodna i efektywna kosztowo opcja wygospodarowania własnego miejsca do pracy.

Niemniej ważnym aspektem coworkingu jest efekt synergii pomiędzy pracującymi w takich centrach przedsiębiorcami. Dobrze widać to na przykładzie akceleratorów dla start-upów, które stają się ośrodkami budującymi społeczność. Często organizacje tworzące dany akcelerator oferują o wiele więcej niż coworking, m.in. mentoring i know how. Jak wykazało badanie przeprowadzone przez Deskmag, osoby pracujące w przestrzeniach coworkingowych uważają, że są dzięki temu bardziej produktywne (71 proc. ankietowanych), pewne siebie (90 proc.) i kreatywne (62 proc.). 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY