REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Modernizacja Domu Chleba

  • Autor: PAP
  • 18 kwi 2017 10:18
fot. pixabay.com

Zabytkowa kaplica, w której obecnie znajduje się magazyn żywności Caritas Diecezji Radomskiej, zostanie wyremontowana dzięki unijnemu wsparciu. Z tego miejsca, nazywanego Domem Chleba, w czasie II wojny światowej bł. ks. Bolesław Strzelecki, rozdawał chleb radomianom.

REKLAMA

Dawna kaplica Św. Franciszka znajduje się przy ul. Kościelnej, na radomskich Glinicach. Oprócz magazynu żywności mieści się tam także wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego oraz ośrodek wsparcia dla ofiar przemocy. Po modernizacji ma powstać sala konferencyjno-szkoleniowa, z której będą korzystać wolontariusze Caritas.

W lipcu rozpoczną się prace termomodernizacyjne. Obiekt ma być docieplony. Wymienione zostanie ogrzewanie, dach i stolarka okienna. Dawna kaplica zyska nową elewację. Caritas otrzymał na ten cel unijne wsparcie w wysokości 1,2 mln zł. Modernizacja ma się zakończyć w maju 2018 r.

Budynek od lat związany jest z działalnością charytatywną. "Można powiedzieć, że w tym miejscu rozpoczęła się działalność dobroczynna na terenie miasta Radomia" - powiedział PAP wicedyrektor Caritas Diecezji Radomskiej ks. Damian Drabikowski. Tutaj - jak wyjaśnił - w czasie II wojny światowej rozdawał chleb potrzebującym radomianom proboszcz parafii bł. ks. Bolesław Strzelecki. "Z tego miejsca, znany ze swej dobroczynnej działalności kapłan został wyprowadzony przez gestapowców, aresztowany, by w końcu trafić do Oświęcimia, gdzie również dzielił się żywnością ze współwięźniami" - dodał ks. Drabikowski.

Ks. Bolesław Strzelecki (1896-1941) był przed wojną prefektem szkół radomskich i wizytatorem nauki religii oraz spowiednikiem sióstr zakonnych. W latach 1935-1940 pełnił funkcję rektora kościoła Św. Trójcy w Radomiu. Od 1940 r. był proboszczem parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Radomiu. Był znany z aktywności społecznej i działalności charytatywnej. Zorganizował kuchnię dla biednych. Odrestaurował tymczasową kaplicę i kontynuował prace przy budowie nowego kościoła. Z czasów okupacji zapamiętano kapłana ofiarnego w pomaganiu potrzebującym, w szczególności dzieciom, które straciły rodziców. Zyskał opinię "świętego Franciszka z Radomia".

Został aresztowany w styczniu 1941 r. za pomoc udzielaną jeńcom wojennymi i krytykę okupanta. Wywieziono go do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Tam także pomagał potrzebującym, żebrał i dzielił się chlebem z wycieńczonymi. Zmarł 2 maja 1941 r. po pobiciu kijem dębowym przez vorarbeitera, obozowego niemieckiego więźnia funkcyjnego. Ks. Bolesław Strzelecki został beatyfikowany w grupie 108 błogosławionych męczenników przez papieża Jana Pawła II 13 czerwca 1999 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY