REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Modernizacja i adaptacja - dwa cele Muzeum Historii Fotografii w Krakowie

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 06 cze 2017 16:07
Modernizacja i adaptacja - dwa cele Muzeum Historii Fotografii w Krakowie
Projekt LACHMAN PABICH ARCHITEKCI, materiały MHF. fot. Muzeum Historii Fotografii w Krakowie/Facebook
Modernizacja i adaptacja - dwa cele Muzeum Historii Fotografii w Krakowie

Do 2020 r. Muzeum Historii Fotografii w Krakowie zamierza przeprowadzić dwie inwestycje: adaptację zabytkowej zbrojowni na centrum wystawienniczo-edukacyjne i modernizację dotychczasowej siedziby, w której powstaną nowoczesne magazyny oraz pracownie konserwacji i digitalizacji zbiorów. Autorem projektu jest biuro Lachman Pabich Architekci.

REKLAMA

Na realizację obu projektów potrzeba w sumie ok. 59 mln zł brutto.

- Żywot dotychczasowej siedziby Muzeum Historii Fotografii przy ul. Józefitów dobiega końca. Placówka od lat "gnieździła się" w tym budynku" - mówił we wtorek prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Dodał, że muzeum bez odpowiedniej, nowoczesnej przestrzeni ekspozycyjnej, a takiej MHF nie miało, jest tylko namiastką muzeum. "Po zmianach "sercem" Muzeum będzie budynek przy ul. Rakowickiej, choć dawna siedziba też będzie spełniać bardzo istotne funkcje" - dodał.

Dyrektor Muzeum Historii Fotografii Marek Świca podkreślił, że inwestycje są wyzwaniem, ale wreszcie po latach muzeum dostaje szansę, by po ich przeprowadzeniu funkcjonować w odpowiednich warunkach.

Podczas konferencji prasowej zaprezentowano plany architektoniczne przebudowy dawnej zbrojowni oraz plany modernizacji dotychczasowej siedziby muzeum.

W zabytkowej willi przy ul. Józefitów zlokalizowane zostanie centrum magazynowo-konserwatorskie i digitalizacyjne oraz badawcze. Budynek ma obecnie 1,3 tys. m kw. powierzchni użytkowej, będzie miał 1,8 tys. m kw.

Magazyny będą umieszczone w dobudowanym, siedmiokondygnacyjnym segmencie. Część z nich będzie udostępniana zwiedzającym. Do muzeum będzie prowadzić nowe wejście, a umieszczona na zewnątrz "gablota" będzie wizytówką placówki ułatwiającą jej identyfikację. W starej części budynku będą się mieścić pracownie konserwatorskie i digitalizacyjne. Koncepcję architektoniczną przygotował inż. Jerzy Lasoń. Modernizacja i adaptacja tego budynku ma kosztować 21 mln zł brutto.

Jeśli wniosek o dofinansowanie z środków UE zostanie rozpatrzony pozytywnie, prace ruszą jeszcze w tym roku, a zakończą się w wiosną 2020 r.

W zabytkowej XIX-wiecznej zbrojowni przy ul. Rakowickiej 22, którą miasto kupiło od Agencji Mienia Wojskowego, będzie się mieścić centrum wystawienniczo-edukacyjne Muzeum Historii Fotografii. Obecnie budynek ma niemal 1,5 tys. mkw. powierzchni użytkowej, będzie miał 3,3 tys. mkw. Koncepcję architektoniczną przygotował prof. Marek Pabich.

Do istniejącego budynku dobudowany zostanie przeszklony pawilon. Na poziomie -1 znajdą się szatnie i sanitariaty oraz dwie sale wielofunkcyjne, na parterze będzie hol wejściowy, recepcja, kasy, a także sklep muzealny, kawiarnia oraz sale ekspozycyjne. Na poddaszu będzie biblioteka z czytelnią, przestrzeń ekspozycyjna na antresoli oraz biura. W sumie w danej zbrojowni - jak mówił dyrektor Świca - będzie można wykorzystać na cele ekspozycyjne ok. 1 tys. m kw. Koszt tej inwestycji to ok. 38 mln zł brutto. Jej rozpoczęcie jest planowane w maju 2018 r., a zakończenie w grudniu 2020. Planowane jest pozyskanie pieniędzy z Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz SKOZK.

Na czas realizacji inwestycji Muzeum Historii Fotografii przeprowadzi się do budynku dawnego dworca Kraków Główny. "Będzie tam także przestrzeń dla wystaw, żebyśmy nie tracili kontaktu z naszą publicznością" - zapowiedział Świca.

MHF to jedyna w Polsce publiczna placówka dedykowana wyłącznie fotografii. Działa od 1 stycznia 1987 r. W jej zbiorach jest ok. 80 tys. obiektów. Trzon kolekcji stanowią przekazane placówce częściowo zbiory i księgozbiór Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Zbiór ten ma przede wszystkim walor historyczny i zawiera liczne muzealia odnoszące się do najważniejszych wydarzeń historii Polski począwszy od 2. połowy XIX po czasy współczesne. Muzeum posiada też cenne zbiory fotografii amatorskiej i artystycznej oraz sprzętu fotograficznego i kinematograficznego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY