REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Most Kościuszki w Nowym Jorku za 555 milionów dolarów

  • Autor: PAP
  • 28 kwi 2017 10:33
Most Kościuszki w Nowym Jorku za 555 milionów dolarów
fot. pixabay.com

W Nowym Jorku otwarto nowy Kosciuszko Bridge (Most Kościuszki). Łączy zamieszkany przez Polaków Greenpoint z Maspeth w dzielnicy Queens, gdzie także osiedli Amerykanie polskiego pochodzenia. Most ma łącznie niemal dwa kilometry długości i ok. 31 m szerokości. Autorem projektu jest firma HNTB, a wykonawcami SKANSKA-KIEWIT-ECCO.

REKLAMA

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo przybył na otwarcie mostu samochodem prezydenta Franklina Delano Roosevelta - packardem z 1932 roku. Wyraził uznanie dla projektantów i budowniczych mostu. Nauczył się wymawiać nazwisko Kościuszki i wskazywał na zasługi bohatera obu narodów. Nawiązywał też do przyjaźni amerykańsko-polskiej.

We wcześniejszych wystąpieniach Cuomo podkreślał, że nowy most jest pierwszym dużym mostem powstałym w Nowym Jorku od ponad 50 lat.

Konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski nazwał w rozmowie z PAP otwarcie mostu wydarzeniem wyjątkowo ważnym także dla Polaków. Most Kościuszki łączy bowiem dzielnice, w których mieszka społeczność polonijna.

"Kosciuszko Bridge nie kojarzył się przez wiele lat pozytywnie nowojorskim kierowcom. Było tam bardzo dużo problemów, korki, przestoje. Z tym pięknym nowym mostem nastąpi zupełnie nowe otwarcie. Kościuszko i most zaczną się Amerykanom jednoznacznie pozytywnie kojarzyć. Jest to wspaniała inwestycja" - ocenił konsul.

Wyraził też zadowolenie z tego, że gubernator Cuomo w piękny sposób podkreślił wagę przyjaźni polsko-amerykańskiej i wkładu Tadeusza Kościuszki w tę przyjaźń.

Pośród kilkuset gości zaproszonych na otwarcie mostu byli polonijni harcerze, a także Polonusi z krakowskich i góralskich strojach.

Mostem będzie przejeżdżać dziennie ok. 200 tys. ludzi (150 tys. pojazdów). Budowa kosztowała 555 milionów dolarów. Nowy Most Kościuszki zastępuje most o tej samej nazwie oddany do użytku w 1939 roku. Był on obliczony na zaledwie 10 tys. samochodów dziennie.

W przyszłości most będzie się składał z dwóch bliźniaczych części. Pierwsza, przekazana do użytku tymczasowo, ma po trzy pasy ruchu w każdym kierunku. Po wybudowaniu do roku 2020 drugiej części most będzie miał w sumie dziewięć pasów ruchu.

Koordynatorem budowy w biurze stanowego Departamentu Transportu z siedzibą w Albany jest dr inż. Tadeusz Alberski. Jego zdaniem najtrudniejszym zadaniem było połączenie nowej konstrukcji z istniejącą przy całkowitym utrzymaniu ruchu kołowego. Także wznosząca się łukiem jezdnia utrudniała kierowcom widoczność. Most obniżono o ponad dziewięć metrów i obecnie jezdnia jest bardziej płaska.

"Blokowało to wszystko ruch, powodowało niesamowite korki. Myślę, że teraz ruch będzie daleko lepszy, a za trzy lata, po ukończeniu drugiej fazy, korki przestaną być problemem" - przewiduje Alberski.

Nowy Kosciuszko Bridge ma łącznie niemal dwa kilometry długości i ok. 31 m szerokości. Cała konstrukcja składa się z przebiegających nad ulicami podjazdów, łączników oraz ok. 350-metrowego przęsła głównego. Autorem projektu jest firma HNTB, a wykonawcami SKANSKA-KIEWIT-ECCO.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY