REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Mural dla Davida Bowiego już gotowy

  • Autor: PAP
  • 22 kwi 2016 10:24
Mural dla Davida Bowiego już gotowy
Mural dla Davida Bowiego, fot. UDz Żoliborz
Mural dla Davida Bowiego już gotowy
Mural dla Davida Bowiego już gotowy

Na fasadzie bloku przy ul. Marii Kazimiery w Warszawie powstał mural dla Davida Bowiego. Wizerunek tej słynnej postaci muzyki rozrywkowej XX wieku i wrysowany weń Pałac Kultury i Nauki został odsłonięty w czwartek.

REKLAMA

Data krótkiej wizyty Bowiego w Warszawie, o której przypomina mural, nie jest precyzyjnie ustalona. Na pewno miała miejsce w połowie lat 70. Pociąg, którym podróżował brytyjski piosenkarz, autor takich płyt jak m.in. "Heroes", "Aladdin Sane" czy "Young Americans", zatrzymał się na kilka godzin w Warszawie, na Dworcu Gdańskim, gdzie miał przegląd techniczny.

Bowie wysiadł z pociągu i wybrał się na spacer po Żoliborzu. Zaszedł na pobliski Plac Komuny Paryskiej - dziś Plac Wilsona - gdzie kupił płytę Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Melodię, usłyszaną na albumie, wykorzystał na swojej następnej płycie "Low" (1976), na której znalazł się utwór "Warszawa" z fragmentem zaczerpniętym z kompozycji "Helokanie" Stanisława Hadyny, twórcy zespołu "Śląsk".

Mural dla Davida Bowiego na fasadzie budynku przy ul. Marii Kazimiery 1 upamiętnia to wydarzenie. Żoliborski Zarząd Gospodarowania Nieruchomościami "zaproponował nam siedmiopiętrowy blok z wyremontowaną świeżo ścianą" - powiedziała Beata Chomątowska, inicjatorka akcji "Mural dla Bowiego", pisarka, prezeska stowarzyszenia "Stacja Muranów". Fundusze na powstanie malowidła zebrano za pomocą crowdfundingu.

Do organizatorów inicjatywy przysłano 20 projektów muralu. Z nich jury wybrało dwa finałowe projekty. Autorem zwycięskiego projektu został architekt i grafik Dawid Celek. Przedstawia ona podobiznę Bowiego z wrysowanym w nią Pałacem Kultury i Nauki.

"Pomysł na stworzenie muralu przyszedł mi do głowy po śmierci Bowiego. Przeglądałam w smutku angielskie portale internetowe, na których wciąż przewijało się zdjęcie muralu w londyńskiej dzielnicy Brixton. Przypomniałam sobie, że od apokryficznej wizyty Bowiego w Warszawie mija właśnie 40 lat" - mówiła wcześniej Chomątowska.

Biografowie artysty za najbardziej prawdopodobną datę przejazdu autora "Space Oddity" przez Warszawę uznają 21 kwietnia - stąd data odsłonięcia muralu.

Organizatorzy podkreślali, że mural nie będzie jedyną formą upamiętnienia zmarłego w styczniu b.r. muzyka. Zapowiadają także stworzenie neonu w kształcie błyskawicy. Powstał projekt autorstwa Valerego Viraga z Kwiaciarni Grafiki, obecnie trwają rozmowy dotyczące lokalizacji neonu. Organizatorzy chcieliby, aby został on zamontowany w okolicy Dworca Gdańskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY